Reklama

Kraj

Szefowa KE: Europa musi być w stanie się bronić, potrzebujemy silnego rynku obronnego

kos/ mrr/ PAP
Dodano: 07.05.2024
Fot. PAP/Michał Meissner
Wadowice, 06.05.2024. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (C) podczas wizyty w Wadowicach, 6 bm. (sko) PAP/Michał Meissner
Fot. PAP/Michał Meissner Wadowice, 06.05.2024. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (C) podczas wizyty w Wadowicach, 6 bm. (sko) PAP/Michał Meissner
Share
Udostępnij

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek w Katowicach, że jeśli przez kolejną kadencję będzie sprawować swój mandat, to będzie chciała mianować komisarza ds. obronności. Europa musi być w stanie się bronić, potrzebujemy silnego rynku obronnego – podkreśliła.

Polityk powiedziała na konferencji prasowej – w kontekście wojny prowadzonej przez Rosję – że Europa musi być w stanie się bronić i w tym celu potrzebujemy silnego przemysłu obronnego.

“Europa musi wydawać więcej na obronność, wydawać te pieniądze lepiej i bardziej europejsko, aby dzięki tym inwestycjom w obronę uzyskać dobry zwrot inwestycji i dobrą liczbę miejsc pracy” – podkreśliła szefowa KE.

“Pragnę w ramach mojego kolejnego mandatu mianować komisarza ds. obronności, który będzie zajmować się przemysłem obronnym i (który będzie) koordynować lepiej jednolity rynek (…). Potrzebujemy silnego rynku obronnego, mocnego przemysłu, aby być w stanie bronić i chronić Europę, oraz aby zagwarantować, że pokój, tu w UE zostanie utrzymany” – powiedziała von der Leyen.

Von der Leyen już pod koniec lutego poinformowała, że przyszły komisarz ds. obronności i bezpieczeństwa będzie odpowiadać m.in. za przemysł obronny w UE, badania i rozwój, jak i bezpieczeństwo w szerszym sensie. W obecnym składzie KE nie ma komisarza, który odpowiada za te kwestie. Wojna na Ukrainie przyniosła nowe wyzwania dla UE, stąd pomysł, aby w przyszłej KE pojawiała się taka teka.

W marcu premier Donald Tusk powiedział, że jeśli stanowisko nowego unijnego komisarza ds. obronności byłoby wyposażone w portfolio i instrumenty naprawdę wzmacniające Europę, byłoby interesującą propozycją dla obecnego szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy