Reklama

Kraj

Szef MSZ: osobiście poprosiłem ambasadora Izraela o pilne wyjaśnienia

Wiktoria Nicałek/PAP
Dodano: 02.04.2024
Ryga, Łotwa, 27.03.2024. Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski podczas wypowiedzi dla mediów po spotkaniu z prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkevicsem na Zamku w Rydze, 27 bm. Minister Sikorski przebywa z jednodniową wizytą na Łotwie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Ryga, Łotwa, 27.03.2024. Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski podczas wypowiedzi dla mediów po spotkaniu z prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkevicsem na Zamku w Rydze, 27 bm. Minister Sikorski przebywa z jednodniową wizytą na Łotwie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Osobiście poprosiłem ambasadora Izraela w Polsce Yacova Livnego o pilne wyjaśnienia; zapewnił mnie, że Polska wkrótce otrzyma wyniki badania tej tragedii – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski, odnosząc się do sprawy polskiego wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy.

Organizacja humanitarna World Central Kitchen (WCK), która ma siedzibę w USA, podała, że siedmioro członków jej zespołu, w tym z Polski, zginęło w izraelskim ataku w Strefie Gazy. Organizacja zawiesiła działalność w regionie – poinformowała WCK.

Ambasador Izraela Yacova Livne

“Osobiście poprosiłem ambasadora Izraela Yacova Livne o pilne wyjaśnienia. Zapewnił mnie, że Polska wkrótce otrzyma wyniki badania tej tragedii” – napisał szef MSZ we wtorek przed południem na platformie X. “Przyłączam się do kondolencji wobec rodziny naszego dzielnego wolontariusza oraz wszystkich cywilnych ofiar w Strefie Gazy” – dodał Sikorski.

We rano wtorek także MSZ przekazało wyrazy współczucia rodzinie polskiego wolontariusza. Resort dyplomacji podkreślił, że Polska “nie zgadza się na brak przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony cywilów, w tym pracowników humanitarnych”. Wcześniej we wtorek rzecznik MSZ Paweł Wroński poinformował m.in. że strona polska zwróciła się do władz Izraela z prośbą o wyjaśnienia.

Organizacja World Central Kitchen

Organizacja World Central Kitchen potwierdziła w komunikacie, że siedmioro członków jej zespołu “zostało zabitych w ataku Sił Obronnych Izraela (Cahal)”. Jak podano, wśród ofiar śmiertelnych są obywatele Australii, Polski i Wielkiej Brytanii oraz jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim. Zginął także palestyński kierowca. Wcześniej informowano o czterech zabitych w ataku. WCK podała, że osoby te zginęły w poniedziałek podczas dostarczania pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru.

Udostępniony w internecie film pokazuje, jak ratownicy medyczni przewożą ciała do szpitala i okazują paszporty trzech spośród zabitych. Wśród nich jest polski paszport. Na innym wideo widać ciała pięciu zmarłych osób, leżące w szpitalu Al-Aksa w mieście Dajr al-Balah w centrum Strefy Gazy. Mają na sobie strój ochronny z logo organizacji charytatywnej.

Tragiczny incydent w Strefie Gazy

Komentując te informacje Siły Obronne Izraela oświadczyły, że prowadzą dokładny przegląd na najwyższych szczeblach, aby wyjaśnić okoliczności tego wydarzenia, które określiły jako tragiczny incydent.

Założona w 2010 roku przez znanego amerykańskiego kucharza Jose Andresa World Central Kitchen dostarcza pomoc żywnościową oraz przygotowuje posiłki dla osób potrzebujących. Organizacja podała w zeszłym miesiącu, że wydała w Strefie Gazy ponad 42 miliony posiłków w ciągu 175 dni.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy