Reklama

Kraj

Szef MSWiA: przekazaliśmy mołdawskiej policji ogromny transport broni i sprzętu

Agnieszka Ziemska / PAP
Dodano: 01.06.2023
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Share
Udostępnij

Niepodległa i suwerenna Mołdawia, opierająca się próbom wewnętrznej destabilizacji, potrzebuje naszego wsparcia, dlatego podjąłem decyzję o przekazaniu policji mołdawskiej ogromnego transportu broni, amunicji i wyposażenia – poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Wyrazem wsparcia dla Mołdawii – jak podało w czwartek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – było też umieszczenie na liście sankcyjnej oligarchy Ilana Szora.

O wsparciu dostarczonym do Mołdawii szef MSWiA poinformował w czwartek na Twitterze. Do przetransportowania sprzętu potrzeba było sześciu lotów wojskowych maszyn – dwóch lotów Herculesa i czterech lotów Casy.

“Niepodległa i suwerenna Mołdawia, opierająca się próbom wewnętrznej destabilizacji, potrzebuje naszego wsparcia! Dlatego podjąłem decyzję o przekazaniu policji mołdawskiej ogromnego transportu (2 Herculesy i 4 Casy) broni, amunicji i wyposażenia od służb podległych MSWiA” – podkreślił Mariusz Kamiński.

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki wyjaśnił PAP, że przekazany sprzęt pochodzi z zasobów polskiej Policji i Straży Granicznej.

“Ze względu na konieczność wzmocnienia proeuropejskiego rządu w Kiszyniowie oraz zapewnienia odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa publicznego, decyzją ministra Mariusza Kamińskiego, w porozumieniu z panem premierem, przekazaliśmy stronie mołdawskiej broń i amunicję, ale też sprzęt ochronny, czyli m.in. hełmy kuloodporne, kamizelki kuloodporne czy maski przeciwgazowe” – powiedział wiceminister.

Ponadto MSWiA i policyjni kontrterroryści przygotowali program szkolenia dla służb mołdawskich. “Ćwiczenia, które odbyły się na początku maja tego roku, przeprowadzono z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk. Śmigłowiec, na prośbę strony mołdawskiej, pozostał w Kiszyniowie do 9 maja (dzień UE) wykonując lot nad miastem, prezentując flagi Mołdawii i UE” – podkreślił Grodecki.

Resort spraw wewnętrznych zaznaczył w czwartkowym komunikacie, że Polska już od dawna aktywnie angażuje się w pomoc na rzecz utrzymania niepodległości Mołdawii. Symboliczny lot śmigłowcem funkcjonariuszy obydwu państw nad Wielkim Placem Zgromadzeń w Kiszyniowie w Dniu Europy był – według MSWiA – wyrazem poparcia Polski wyraz dla dążeń Mołdawii do pełnego uniezależnienia się od Rosji.

Ponadto, jak poinformowało MSWiA, w ramach wspierania proeuropejskiego rządu w Mołdawii minister Kamiński podjął decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną Ilana Szora, lidera prorosyjskiej Partii SORA (dawniej Społeczno-Politycznego Ruchu Równości). “W Mołdawii Ilan Szor jest poszukiwany listem gończym. Odpowiada on także za organizację prorosyjskich demonstracji ulicznych, prowadzących do destabilizacja sytuacji w tym kraju” – podkreślił resort. Szor na liście został umieszczony poniedziałkową decyzją szefa MSWiA.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy