Reklama

Kraj

Szef MON: rywalizacja UE z NATO na gruncie bezpieczeństwa to coś zabójczego dla bezpieczeństwa naszego kontynentu

Mikołaj Małecki/PAP
Dodano: 25.11.2023
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Rywalizacja Unii Europejskiej z NATO na gruncie bezpieczeństwa to coś zabójczego dla bezpieczeństwa naszego kontynentu; ta europejska autonomia jest po prostu nieskuteczna; wojsko europejskie nie istnieje, a armie europejskie są słabe – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu 24.


Błaszczak w sobotę w Polskim Radiu 24 odnosił się do swojego wtorkowego spotkania z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Jak ocenił, relacje polsko-amerykańskie w dziedzinie wojskowości “są bardzo ścisłe i rozbudowane”. “Stany Zjednoczone są liderem Sojuszu Północnoatlantyckiego i bardzo dobrze” – podkreślił. “Gdyby inne państwo było liderem NATO, to sytuacja byłaby dużo trudniejsza” – zaznaczył minister.

Nawiązał też do propozycji zmian w traktatach unijnych, obejmujących m.in. sferę obronności i bezpieczeństwa. “Rywalizacja Unii Europejskiej z Sojuszem Północnoatlantyckim na gruncie bezpieczeństwa jest czymś zabójczym dla bezpieczeństwa naszego kontynentu” – stwierdził szef MON.

Jak dodał, stanowisko PiS i prezydenta Andrzeja Dudy “zawsze było w tym zakresie jednoznaczne”. “To NATO jest tym forum, które jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo, a Polska i Wojsko Polskie jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo naszej ojczyzny” – podkreślił.

Pytany o propozycje zmian traktatów unijnych, Błaszczak ocenił, że “ta europejska autonomia (w zakresie bezpieczeństwa – PAP) jest po prostu nieskuteczna”. “Wojsko europejskie nie istnieje, armie europejskie są słabe. Armia USA jest silna” – zauważył Błaszczak.

“Nie miejmy złudzeń – jeżeli my sami nie będziemy chcieli bronić naszej niepodległości, to nikt za nas tego obowiązku nie wykona. Oczywiście otrzymamy wsparcie, ale pod jednym zasadniczym warunkiem – że sami będziemy zdeterminowani do tego, żeby odstraszać agresora (…) Tak jest za rządów PiS” – mówił Błaszczak.

Według niego, jeżeli “władzę przejmą ci, którzy rządzili przed 2015 rokiem, to będzie powrót do praktyk, jakie miały wtedy miejsce”. “Powiedzą, że nie ma pieniędzy, w związku z tym muszą likwidować jednostki wojskowe, szczególnie na wschód od Wisły” – stwierdził szef MON.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy