Reklama

Kraj

Szef MON podpisał umowę zakupu kilkuset pocisków JASSM-ER

agg/ mok/ PAP
Dodano: 28.05.2024
Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 28.05.2024. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (L) i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski (P) podczas podpisania umowy na dostarczenie lotniczych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu JASSM-ER, 28 bm. w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych MON w Warszawie. (sko) PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara Warszawa, 28.05.2024. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (L) i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski (P) podczas podpisania umowy na dostarczenie lotniczych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu JASSM-ER, 28 bm. w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych MON w Warszawie. (sko) PAP/Marcin Obara
Share
Udostępnij

Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał we wtorek w Warszawie umowę zakupu od USA kilkuset pocisków powietrze-ziemia AGM 158 JASSM-ER o zasięgu ok. 1000 km. To jest największy zakup jak do tej pory – podkreślił minister obrony.

Jest to kolejna umowa podpisana przez szefa MON, który przypomniał, że tydzień temu podpisał umowę o wartości 960 mln dolarów na dostarczenie czterech aerostatów rozpoznawczych, czyli balonów z podwieszonymi radarami, w ramach programu “Barbara”.

“Dzisiaj podpisanie umowy o wartości 735 milionów dolarów. Kolejna wielomilionowa umowa na zakup pocisków powietrze-ziemia JASSM-ER, które będą na wyposażeniu polskiej armii. Z tej rodziny zakupiliśmy już w 2014 roku, 2018 takie rakiety, które służą już w polskiej armii, są wykorzystywane. Ale to jest największy zakup jak do tej pory. To będzie kilkaset rakiet, powietrze-ziemia o zasięgu około tysiąc kilometrów. To nie jest już rozwiązanie i to nie jest zakup o charakterze taktycznym, to jest zakup o charakterze strategicznym” – powiedział szef MON.

Kosiniak-Kamysz podziękował także obecnemu na konferencji ambasadorowi USA w Polsce, Markowi Brzezinskiemu za – jak powiedział – “niezłomne wsparcie dla Rzeczypospolitej, za to, że jest zawsze z nami obecny, że nadzoruje i promuje możliwości zakupowe dla wojska polskiego ze strony amerykańskiej”.

“Bardzo dziękuję za to, że dostawy tego sprzętu będą bardzo w krótkim terminie, już w 2026 roku, pierwsze dostawy, które znajdą się na wyposażeniu polskiej armii. Z tego elementu sensorycznego, jakim jest +Barbara+ przechodzimy do efektorów, jakim są rakiety powietrze-ziemia dalekiego zasięgu. To jest trwały nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Potwierdzamy go po raz kolejny” – dodał wicepremier.

JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile), opracowany przez koncern Lockheed Martin, to pocisk manewrujący, służący do wykonywania – z dużej odległości, utrudniającej wykrycie i przeciwdziałanie – uderzeń na infrastrukturę krytyczną, stanowiska dowodzenia, systemy obrony powietrznej i bazy lotnicze przeciwnika. Wersja o wydłużonym zasięgu JASSM-ER (extender range) weszła do użytku w roku 2014. Pociski JASSM są m.in. uzbrojeniem polskich F-16, będą je przenosić także samoloty F-35.

W 2022 roku uczestniczące w amerykańskim ćwiczeniu na poligonie w Norwegii polskie samoloty transportowe C-130E Hercules wzięły udział w próbie odpalania pocisków JASSM-ER z tego typu maszyn.

JASSM-ER mierzą 4,27 m długości, ważą ok. tony, w tym 450 kg to masa głowicy bojowej, pocisk jest napędzany silnikiem turbowentylatorowym.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy