Reklama

Kraj

Szef MON: mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie WP

Mikołaj Małecki, Marcin Boguszewski/PAP
Dodano: 03.06.2023
Fot. PAP/Marian Zubrzycki
Fot. PAP/Marian Zubrzycki
Share
Udostępnij

Mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie Wojska Polskiego; dziś w wojsku służy 172 tys. żołnierzy, ale nasze ambicje sięgają dalej. Chcemy m.in. zwiększyć od 1 września liczbę klas mundurowych – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w sobotę w Gołdapi.


Szef MON wziął udział w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.
“Wśród 4200 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej są żołnierze, którzy przeszli przeszkolenie tu, w 15 Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym; bardzo się cieszę, że praktycznie wszyscy zdecydowali się na to, żeby pozostać na kursie specjalistycznym – a więc będą żołnierzami zawodowymi, będą służyć w gołdapskim pułku” – powiedział Błaszczak.


“To naprawdę bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski, ale także bezpieczeństwa północno-wschodniej części naszego kraju. Mamy świadomość tego co dzieje się w Europie – tego, że Putin postanowił odbudować imperium rosyjskie (…) a my przecież tu sąsiadujemy z Rosją” – mówił Błaszczak. “Mamy świadomość tych wszystkich wyzwań i też odpowiadamy na nie poprzez wzmacnianie Wojska Polskiego” – mówił, wskazując, że stan osobowy gołdapskiego pułku wzrósł o 50 proc. w ciągu ostatniego roku.


Jak dodał, trwa proces dalszego zwiększania liczebnego wojska. “Możemy powiedzieć, że dziś w Wojsku Polskim służy 172 tys. żołnierzy, ale nasze ambicje idą dużo dalej – chcemy, by Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys. żołnierzy WOT i 250 tys. żołnierzy zawodowych (…) Bardzo się cieszę i gratuluję tym wszystkim, którzy dziś złożyli przysięgę” – powiedział szef MON.
“Bardzo się cieszę również z tego, że szkolenie zakończyli również absolwenci klas mundurowych – też dziś zostali żołnierzami, po złożeniu przysięgi. Zapewniam, że od 1 września zwiększymy liczbę klas mundurowych w całej Polsce, tak jak zwiększyliśmy również liczbę przyjęć na studia wojskowe” – zapowiedział.


Szef MON podkreślił, że kluczowa jest “dobra współpraca z władzami lokalnymi”. “Właśnie tu, w Gołdapi mamy przykład takiej dobrej współpracy – podpisany z władzami samorządowymi, z burmistrzem dokument stanowi dla nas bardzo ważny element rozbudowy jednostki wojskowej” – mówił Błaszczak.
Dodał, że żołnierze z gołdapskiego pułku korzystają z nowego w polskich siłach zbrojnych sprzętu. “Mam na myśli zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe z programu +Mała NAREW+. Tu współpracjemy z Wielką Brytanią; pozyskaliśmy z Wielkiej Brytanii rakiety CAMM, radary są polskiej produkcji – w ten sposób stworzyliśmy jednostki ogniowe, które zapewniają bezpieczeństwo, jeśli chodzi o zagrożenia z powietrza” – stwierdził szef MON.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy