Reklama

Kraj

Strażnicy pomylili posłankę K. Sójkę z A. Górską; kara finansowa zostanie wycofana

Daria Kania, Marcin Chomiuk / PAP
Dodano: 22.02.2024
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Warszawa, 21.02.2024. Posłanka PiS Katarzyna Sójka na sali obrad Sejmu w Warszawie, 21 bm. Sejm zajmie się przepisami o Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wnioskiem PiS o odwołanie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Sejm będzie też głosował nad ustawą ws. dostępności tabletki "dzień po". (ad) PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell Warszawa, 21.02.2024. Posłanka PiS Katarzyna Sójka na sali obrad Sejmu w Warszawie, 21 bm. Sejm zajmie się przepisami o Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wnioskiem PiS o odwołanie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Sejm będzie też głosował nad ustawą ws. dostępności tabletki "dzień po". (ad) PAP/Tomasz Gzell
Share
Udostępnij

Strażnicy, którzy analizowali nagrania niewłaściwie zidentyfikowali osobę, która się na nich znajdowała; posłankę Agnieszkę Górską wzięli za posłankę Katarzynę Sójkę – poinformował w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że kara finansowa wobec Sójki zostanie wycofana.

We wtorek po południu marszałek Hołownia zapowiedział zarekomendowanie Prezydium Sejmu nałożenie maksymalnie wysokiej kary na siedmioro posłów PiS, którzy starli się z funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej podczas próby wprowadzenia do Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Później tego dnia, po posiedzeniu Prezydium Sejmu, wicemarszałek Monika Wielichowska poinformowała, że posłowie ci zostali ukaranych odebraniem diety poselskiej na okres trzech miesięcy.

Chodziło o Małgorzatę Gosiewską, Katarzynę Sójkę, Edwarda Siarkę, Jana Dziedziczaka, Antoniego Macierewicza, Jacka Boguckiego i Jerzego Polaczka.

W środę Hołownia zapytany przez dziennikarzy przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu o sprawę Katarzyny Sójki, która zwróciła się do niego z prośba o sprostowanie i pokazanie nagrań z tych zajść poinformował, że w rano komendant Straży Marszałkowskiej przyszedł do niego z przeprosinami, “że w prowadził w błąd marszałka Sejmu, prezydium Sejmu w odniesieniu do poseł Sójki”.

“Strażnicy, którzy analizowali nagrania niewłaściwie zidentyfikowali osobę, która na nich się znajdowała. Po ponownym sprawdzeniu kto znajdował się na sali, o której wchodził, jakie rzeczy wrzucał na media społecznościowe okazało się, że panią Agnieszkę Górską wzięli za panią poseł Katarzynę Sójkę. W związku z tym poleciłem panu komendantowi przeproszenie dzisiaj pani poseł Sójki, ja też osobiście ją przeproszę” – powiedział Hołownia.

Dodał, że Prezydium Sejmu podjęło uchwałę o wycofaniu kary finansowej w stosunku do poseł Sójki, a ukaraniem poseł Górskiej zajmie się na swym następnym posiedzeniu.

Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało później w środę w komunikacie, że “Komendant Straży Marszałkowskiej przeprasza za wprowadzenie w błąd Marszałka Sejmu i Prezydium Sejmu w raporcie dotyczącym wydarzeń pod Sejmem 7 lutego”.

“Siódmą osobą naruszającą tego dnia porządek i wdającą się w przepychanki ze Strażą Marszałkowską nie była posłanka Katarzyna Sójka, a posłanka Agnieszka Górska. Komendant osobiście przeprosi dziś panią poseł Sójkę. Prezydium Sejmu podjęło uchwałę o wycofaniu kary finansowej wobec pani poseł Sójki, sprawą ukarania pani poseł Górskiej zajmie się na kolejnym posiedzeniu” – podkreślono.

Katarzyna Sójka we wtorek zwróciła się do marszałka Sejmu z oczekiwaniem publicznego sprostowania przez niego słów na jej temat albo przedstawienia dowodów na to, że “szarpała, popychała lub podduszała” Straż Marszałkowską. We wpisie na platformie X posłanka oświadczyła, że “w stosunku do mediów rozpowszechniających pomówienia za Marszałkiem Hołownią”, będzie “kierowała na drogę sądową sprawę o zniesławienie”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy