Reklama

Kraj

Sejm: rozpoczęło się wysłuchanie publiczne ws. projektów reformujących TK

Marcin Jabłoński/PAP
Dodano: 24.05.2024
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Share
Udostępnij

W piątek po godz. 10 przed sejmową komisją sprawiedliwości i praw człowieka rozpoczęło się wysłuchanie publiczne dotyczące projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny.

“Temperatura debaty politycznej powoduje, że wszystkie projekty muszą być procedowane w sposób idealnie zgodny z konstytucją i standardami prawidłowej legislacji” – powiedziała otwierając wysłuchanie przewodnicząca komisji sprawiedliwości Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO). Dodała, że “niezbędne jest podniesienie TK z gruzów”.

Zaznaczyła, że projekty reformujące TK mają charakter społeczny i ekspercki.

Według informacji przewodniczącej, ostatecznie udział w wysłuchaniu zgłosiły 42 osoby reprezentujące kilkanaście podmiotów – stowarzyszenia sędziowskie, samorządy prawnicze oraz organizacje pozarządowe. Poszczególne podmioty będą miały po pięć minut na przedstawienie swoich stanowisk.

“Niedopuszczalne są polemiki, riposty, czy zadawanie pytań” – przypomniała zasady wysłuchania Gasiuk-Pihowicz.

Projekty reformujące Trybunał Konstytucyjny wpłynęły do Izby na początku marca br.; podpisali się pod nimi posłowie koalicji rządowej. Pierwsze czytanie projektów odbyło się 24 kwietnia br. Jeden to projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, drugi zawiera przepisy wprowadzające do tej ustawy. Razem z przyjętą już uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet – prezentowanej jeszcze na początku marca br. przez szefa MS Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji – kompleksowej reformy TK. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy