Reklama

Kraj

Prok. Wrzosek: wprowadzenie do systemu informatycznego prokuratury decyzji o wszczęciu śledztwa miało stanowić pewne zabezpieczenie

Edyta Roś, Olga Łozińska / PAP
Dodano: 28.02.2024
Fot. PAP/Tomasz Gzell
Warszawa, 28.02.2024. Prokurator Ewa Wrzosek (L) na przesłuchaniu na posiedzeniu sejmowej komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego, 28 bm. w Sejmie w Warszawie. (ad) PAP/Tomasz Gzell
Fot. PAP/Tomasz Gzell Warszawa, 28.02.2024. Prokurator Ewa Wrzosek (L) na przesłuchaniu na posiedzeniu sejmowej komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego, 28 bm. w Sejmie w Warszawie. (ad) PAP/Tomasz Gzell
Share
Udostępnij

To ja wprowadziłam postanowienie o wszczęciu śledztwa ws. organizacji wyborów prezydenckich do systemu informatycznego prokuratury, uznając, że stanowi to pewne zabezpieczenie – zeznała podczas komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych prokurator Ewa Wrzosek.

W środę komisja śledcza ds. organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r., które miały się odbyć w trybie korespondencyjnym, przesłuchiwała prokurator Ewę Wrzosek, która 23 kwietnia 2020 r. wszczęła śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w okresie pandemii. Umorzono je w tej samej Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów jeszcze tego samego dnia, ale przez inną prokurator – Edytę Dudzińską. Dzień później Prokurator Krajowy polecił wszczęcie wobec Wrzosek postępowania dyscyplinarnego.

Ówczesna wiceszefowa Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów Edyta Dudzińska, która przejęła i umorzyła śledztwo Wrzosek po kilku godzinach od wszczęcia, ma zostać przesłuchana także w środę.

Wrzosek powiedziała przed komisją, iż miała świadomość tego, że “różnego rodzaju nieprawidłowe, na granicy prawa, czy wręcz nielegalne działania działy się wówczas w prokuraturze”. “I miałam uzasadnioną obawę, że jeżeli to śledztwo wszczęte przeze mnie nie zostanie wprowadzone do systemu informatycznego prokuratury, to w sytuacji, kiedy pozostawiam akta tej sprawy – tak, jak wcześniej to przedstawiłam swojemu przełożonemu w celu przekazania go wyżej – może dojść do dziwnych sytuacji w postaci wymiany obwoluty, usunięcia samego postanowienia o wszczęciu śledztwa” – podkreśliła prokurator.

Wrzosek przekazała, że w tej konkretnej sprawie to ona wprowadziła postanowienie o wszczęciu śledztwa do systemu informatycznego prokuratury, “uznając, że stanowi to swoiste zabezpieczenie przed tym, aby tego rodzaju niepożądane działanie z papierowym dokumentem miało miejsce”.

Prokurator zwróciła uwagę, że jeśli chodzi o wpisy do systemu informatycznego prokuratury, “to są one identyfikowalne, jeśli chodzi o czas i osobę, która dokonała różnego rodzaju zapisów dotyczących tej konkretnej sprawy”.

Wrzosek powiedziała też, że osobiście nie ma żadnych wątpliwości, iż to, że prokurator Dudzińska jest w prokuraturze okręgowej, “dostała tę funkcję, wówczas została tam awansowana, niejako w zasługę za podjętą przez siebie decyzję”.

Prokurator zaznaczyła również, że od momentu, kiedy podjęła decyzję o wszczęciu tego śledztwa, stała się “mniej, bądź bardziej” obiektem ataków głównie ze strony polityków Suwerennej Polski, “jako tej partii, którą reprezentował prokurator generalny” (Zbigniew Ziobro).

“Są ujawniane również publicznie różnego rodzaju informacje, do których ja na przykład nie mam dostępu, jeśli chodzi o prowadzone postępowania wobec mnie, czy postepowania, w których gdzieś moje nazwisko się pojawia” – podkreśliła Wrzosek.

“Mam wrażenie, że od chwili wszczęcia tego śledztwa jestem permanentnie obiektem ataków ze strony polityków” – dodała.

Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały się odbyć 10 maja. 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w związku z tym, że obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy