Reklama

Kraj

Prezydent: w kwestii bezpieczeństwa Polski jesteśmy zgodni z premierem

Aneta Oksiuta / PAP
Dodano: 15.01.2024
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Share
Udostępnij

Jesteśmy zgodni z premierem Donaldem Tuskiem co do tego, że kierunek jest jeden, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z szefem rządu. Jak dodał, w Davos będzie m.in. rozmawiał o umacnianiu wschodniej flanki NATO.

W poniedziałek prezydent spotkał się w Pałacu Prezydenckim z premierem. W późniejszym oświadczeniu poinformował, że rozmawiał z szefem rządu o polityce międzynarodowej, także w kontekście jego wizyty w tym tygodniu w szwajcarskim Davos, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym.

“Bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Polski, jeszcze raz bezpieczeństwo Polski – to mogę państwu powiedzieć, że absolutnie rozumiem, że jesteśmy z panem premierem zgodni co do tego, że tu kierunek jest jeden” – powiedział prezydent.

Jak podkreślił, w sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego zaapelował do premiera o “deeskalację i uspokojenie sytuacji, i działanie wyłącznie w granicach i na podstawie prawa”. “Bo to dla sytuacji wewnętrznej w kraju, dla rozładowania napięć, które powstały, ma znaczenie dzisiaj fundamentalne” – powiedział.

Prezydent poinformował premiera, że w Davos będzie rozmawiał na temat Ukrainy. “Mam przewidziany cały szereg też spotkań w ramach Domu Ukrainy, który Ukraina tam zorganizowała w Davos” – powiedział.

Jak dodał, kolejną, ważną sprawą będzie kwestia rozmów o rozwoju, współpracy z krajami Trójmorza.

“Jesteśmy jako Polska współorganizatorem Domu Trójmorza, w którym zaplanowana jest bardzo szeroka agenda spotkań, także właśnie dotyczących bezpieczeństwa, jak również rozwoju współpracy, przede wszystkim tej współpracy infrastrukturalnej w ramach Trójmorza” – powiedział Duda. Jak mówił, będzie to z udziałem amerykańskiego think–tanku Atlantic Council.

“Tych zadań, które mamy do wykonania w Davos, jest bardzo wiele. Ale chcę podkreślić z całą mocą – dla mnie to jest przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Oczywiście to jest forum ekonomiczne i to też jest element bardzo ważny. Na pewno tematy ekonomiczne, inwestycyjne też się pojawią, ale przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa” -powiedział Duda.

Jak mówił, ma również zachęcać do umacniania wschodniej flanki NATO. “O tym na pewno będę rozmawiał z naszymi sojusznikami, bo uważam to za jedno ze swoich absolutnie cały czas najważniejszych zadań” – podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda dniach 16–18 stycznia (wtorek–czwartek) weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym (World Economic Forum) w Davos (Szwajcaria). W programie wizyty przewidziane jest m.in. jego spotkanie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy