Reklama

Kraj

Prezydent: koncepcja Muzeum Wojska Polskiego podąża za duchem najlepszych współczesnych wzorców opowiadania o historii

PAP
Dodano: 13.08.2023
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Koncepcja Muzeum Wojska Polskiego podąża za duchem najlepszych współczesnych wzorców opowiadania o historii – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników otwarcia nowej siedziby placówki.

W niedzielę otwarto nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięli m.in. szef MON Mariusz Błaszczak i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent podkreśla, że “dzisiejsze wydarzenie – jak sama historia polskiego oręża – jest przepełnione symboliką”. “Powstanie placówki tak ważnej dla polskiej kultury i pamięci historycznej dowodzi, że patrząc w przyszłość, modernizując i rozwijając siły zbrojne na bezprecedensową skalę, oddajemy też hołd armiom w przeszłości, wszystkim formacjom walczącym o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej, z których jesteśmy dumni i które są dla nas wzorem patriotyzmu, męstwa i honoru” – dodał.

“Koncepcja Muzeum podąża za duchem najlepszych współczesnych wzorców opowiadania o historii. Będzie ono stanowiło dla Polaków powód do dumy, ale też – o czym jestem przekonamy – przyciągnie rzesze przyjaciół i pasjonatów historii” – ocenił Andrzej Duda. “Wraz ze zlokalizowanym obok Muzeum Historii Polski, Muzeum Katyńskim oraz X Pawilonem Cytadeli – istotnym oddziałem Muzeum Niepodległości – stanowić będzie jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów muzealnych w Europie” – podkreśla.

Prezydent wskazuje, że otwarcie nowej siedziby uświetnia rozpoczynające się obchody Święta Wojska Polskiego z defiladą. “Świadczy to o naszym głębokim przywiązaniu do dziejów oręża, współtworzy je historia każdego polskiego żołnierza, który zasłużył na upamiętnienie krwią przelaną w obronie ojczyzny” – zaznacza.

“Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych cieszę się, że wspaniałe tradycje i czyny bojowe polskich żołnierzy zostają godnie uhonorowane w nowej placówce Muzeum Wojska Polskiego” – podkreślił Duda.

List w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odczytał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy