Reklama

Kraj

Prezydent Duda odznaczył zasłużonych samorządowców

Luiza Łuniewska/PAP
Dodano: 24.05.2024
Fot. PAP/Piotr Nowak
Fot. PAP/Piotr Nowak
Share
Udostępnij

Prezydent Andrzej Duda w piątek podczas uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego nadał odznaczenia państwowe zasłużonym przedstawicielom samorządu. Dziękował samorządowcom za ich służbę i pracę dla rozwoju Polski.

W piątek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odznaczenia odebrali samorządowcy różnych szczebli: od sołtysa po marszałka województwa.

Prezydent przypomniał, że 34 lata temu odbyły się po raz pierwszy wolne wybory do samorządu gminnego. “Są wśród państwa tacy, którzy dla tej swojej Polski lokalnej, Polski regionalnej, a także dla całej RP pracują od samego początku – dla jej rozwoju” – powiedział. “Każda wasza mała ojczyzna jest częścią naszej wielkiej ojczyzny – Polski” – podkreślił.

Andrzej Duda podziękował zgromadzonym na uroczystości za ich wysiłki. “Jestem wdzięczny za to, że jesteście na swoim stanowisku i bierzecie na siebie odpowiedzialność za polskie sprawy” – mówił.

“Polska rzeczywiście po latach służby samorządowej wygląda zupełnie inaczej niż te 34 lata temu, kiedy wyrwaliśmy się z sowieckiej niewoli” – podkreślił prezydent. “Na co dzień widzimy efekty państwa pracy. Coraz częściej i lepiej mówi się o Polsce w świecie, o tym, jak się rozwija i zmienia. To ogromna państwa zasługa” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent dziękował samorządowcom również za wszystko, co “uczynili dla naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy uciekali przed wojną”. Poprosił ich o kolejne lata służby, ponieważ “Polska bardzo tej działalności potrzebuje”.

Prezydent przekonywał, że rozwój gmin i miast był możliwy m.in. dzięki rządowi Zjednoczonej Prawicy, który – jak powiedział – “kierował ogromne fundusze rządowe” do samorządów.

“W ostatnich latach do Polski lokalnej zostały skierowane ogromne fundusze przeznaczone na to, co jest potrzebne, aby podnieść komfort życia mieszkańców” – powiedział Andrzej Duda. “Takich pieniędzy, jak przez te lata, samorząd jeszcze nie widział” – oświadczył.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik poinformował, że obecność na uroczystości zadeklarowało ok. 400 samorządowców z całej Polski, w tym młodzi radni, którzy objęli mandat po raz pierwszy.

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest co roku 27 maja, począwszy od 2000 r. Święto upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 r. Prezydent zorganizował uroczystość z tej okazji wcześniej, ponieważ – jak poinformował – chciał, żeby 27 maja samorządowcy świętowali swój dzień we własnym gronie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy