Reklama

Kraj

Prezydent A. Duda: należy sformułować jednoznaczne żądanie odstąpienia od prób nielegalnych zmian w prokuraturze

mok/ itm/ PAP
Dodano: 21.03.2024
Fot. PAP/Leszek Szymański
Waszyngton, USA, 12.03.2024. Prezydent RP Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów po spotkaniu z liderami Republikanów i Demokratów w Kongresie w Waszyngtonie, 12 bm. (ad) PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański Waszyngton, USA, 12.03.2024. Prezydent RP Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów po spotkaniu z liderami Republikanów i Demokratów w Kongresie w Waszyngtonie, 12 bm. (ad) PAP/Leszek Szymański
Share
Udostępnij

Dariusz Korneluk nie został skutecznie powołany na Prokuratora Krajowego, jest nim Dariusz Barski – napisał prezydent Andrzej Duda. Sformułował “jednoznaczne żądanie” odstąpienia przez premiera i szefa MS “od prób nielegalnych zmian w prokuraturze, w szczególności na stanowisku Prokuratora Krajowego”.

List prezydenta do premiera Donalda Tuska, datowany na 19 marca, został w czwartek opublikowany na stronie prezydenckiej kancelarii.

Prezydent napisał, że stanowisko Prokuratora Krajowego zajmuje Dariusz Barski, gdyż nie został on odwołany przez premiera w trybie opisanym w Prawie o prokuraturze i szef rządu nie wystąpił o zgodę prezydenta na odwołanie Prokuratora Krajowego.

Według A. Dudy Dariusz Korneluk nie został skutecznie powołany na stanowisko Prokuratora Krajowego

Duda wskazał ponadto, że Dariusz Korneluk nie został skutecznie powołany na stanowisko Prokuratora Krajowego, m.in. ze względu na brak wyrażenia przez prezydenta opinii.

Według prezydenta, działania premiera, jak i Prokuratora Generalnego – ministra sprawiedliwości “stoją w jaskrawej sprzeczności z obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej prawem”, a konsekwencją działań Prokuratora Generalnego akceptowanych przez szefa rządu “będzie paraliż wymiaru sprawiedliwości poprzez obecne i przyszłe podważanie decyzji” prok. Barskiego, ale “przede wszystkim prokuratorów wskazywanych w sposób niezgodny z prawem jako jego następców”.

Duda żąda odstąpienia

“W świetle powyższych argumentów, należy sformułować jednoznaczne żądanie odstąpienia przez Prezesa Rady Ministrów i Ministra Sprawiedliwości od prób nielegalnych zmian w prokuraturze, w szczególności na stanowisku Prokuratora Krajowego” – napisał prezydent.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy