Reklama

Kraj

Premier powołał Dariusza Korneluka na nowego Prokuratura Krajowego

Karol Kostrzewa / PAP
Dodano: 14.03.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 21.02.2024. Kandydat prok. Dariusz Korneluk podczas wysłuchania obywatelskiego kandydatów na Prokuratora Krajowego w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie, 21 bm. Wydarzenie zostało zorganizowane m.in. przez Fundację Otwarty Dialog i Akcję Demokracja. (doro) PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka Warszawa, 21.02.2024. Kandydat prok. Dariusz Korneluk podczas wysłuchania obywatelskiego kandydatów na Prokuratora Krajowego w Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie, 21 bm. Wydarzenie zostało zorganizowane m.in. przez Fundację Otwarty Dialog i Akcję Demokracja. (doro) PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Premier powołał w czwartek Dariusza Korneluka na nowego Prokuratura Krajowego – poinformował szef KPRM Jan Grabiec. Dodał, że prezydent nie wyraził opinii ws. zmiany na stanowisku Prokuratora Krajowego, choć zobowiązuje go do tego ustawa.

Grabiec był pytany w TVP Info, kiedy premier powoła nowego Prokuratora Krajowego. “Pan premier powołał nowego Prokuratora Krajowego dzisiaj, pana Dariusza Korneluka, w związku z tym, że powierzenie obowiązków panu prokuratorowi (Jackowi) Bilewiczowi jako Prokuratorowi Krajowemu skończyło się wczoraj, tak ważna instytucja jak prokuratura musi funkcjonować w sposób ciągły” – podkreślił.

Grabiec był dopytywany, czy była opinia prezydenta Andrzeja Dudy ws. zmiany na stanowisku Prokuratora Krajowego. “Pan prezydent nie wyraził opinii, poinformowała nas Kancelaria Prezydenta, że prezydent nie zamierza wyrażać opinii, że będzie czekał ze swoją opinią na decyzję Trybunału (Konstytucyjnego Julii) Przyłębskiej, dotyczącą rzekomego sporu kompetencyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności wyboru poprzedniego Prokuratora wskazanego swego czasu przez (ówczesnego) ministra (sprawiedliwości Zbigniewa) Ziobrę” – powiedział szef KPRM.

Dodał, że prezydent nie ma podstawy prawnej, by kwestionować czy odmawiać opinii w takiej sytuacji. “Ustawa zobowiązuję prezydenta do tego, żeby taką opinię wydał niezwłocznie (…) natomiast ta opinia nie jest wiążąca dla rządu” – powiedział Grabiec.

Zgodnie z Prawem o prokuraturze, Prokuratora Krajowego, jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców PG powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego. “Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta RP, a odwołuje za jego pisemną zgodą” – stanowi przepis.

Czytaj także: PiS zawiadamia prokuraturę ws. powołania przez Bodnara prokuratorów Prokuratury Krajowej

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy