Reklama

Kraj

Multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog, prof. Maria Pomianowska laureatką NMP 2023 w kategorii “Muzyka”

PAP
Dodano: 12.11.2023
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Profesor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog Maria Pomianowska otrzymała Nagrodę Mediów Publicznych 2023 w kategorii “Muzyka”. Werdykt Kapituły ogłoszono w niedzielę podczas gali w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.

“Polskie radio wspiera mnie prawie od czterdziestu lat, moją działalność i twórczość, za co bardzo serdecznie dziękuję” – powiedziała prof. Maria Pomianowska odbierając nagrodę. “Rabindranath Tagore powiedział: muzyka zaczyna się tam gdzie kończą się słowa, więc ja już zakończę słowa jeszcze raz dziękując” – dodała.

Maria Pomianowska jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektorem międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Wspólnie z Ewą Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim zrealizowała 25 lat temu rekonstrukcję zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej, fideli płockiej i suki mieleckiej. W 2014 r. wraz z Ewą Dahlig wydała publikację pt. “Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja”. W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację związaną z muzyką etniczną “Fidele Kolanowe” na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Krakowie, która przekształca się w katedrę muzyki etnicznej. W 2020 r. wydała pierwszy w historii podręcznik do gry na zrekonstruowanych staropolskich instrumentach smyczkowych.

W latach 1997-2002 jako ambasadorowa RP w Japonii zaprzyjaźniła się z rodziną cesarską koncertując i komponując muzykę dla Jej wysokości cesarzowej Michiko. Przyjaźń́ z członkami rodziny cesarskiej trwa do dzisiaj.

Artystka wydała 27 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało polskie oraz międzynarodowe nagrody. Od 30 lat koncertuje jako solistka na całym świecie. Tworzy utwory i występuje ze światowej sławy artystami miedzy innymi: Januszem Olejniczakiem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem i Hooseinem Alizadeh. Komponuje muzykę do sztuk teatralnych oraz filmów. Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza.

Prof. Maria Pomianowska jest laureatką wielu nagród i wyróżnień m.in. brązowego(2010)i srebrnego(2019) medalu “Gloria Artis” przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy