Reklama

Kraj

KPRP: prezydent podtrzymuje, że Barski jest zgodnie z przepisami Prokuratorem Krajowym

Wiktoria Nicałek/PAP
Dodano: 15.01.2024
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Share
Udostępnij

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski – uważa prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek rozmawiał z prokuratorem Barskim i zastępcami Prokuratora Generalnego. O przebiegu spotkania poinformowała Kancelaria Prezydenta.


W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że Dariusz Barski nie pełni funkcji Prokuratora Krajowego; resort poinformował również, że prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.

W poniedziałek rano prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prokuratorem Dariuszem Barskim i jego współpracownikami, zastępcami PG. O przebiegu spotkania poinformowała na platformie X Kancelaria Prezydenta.

“Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prokuratorem Krajowym Dariuszem Barskim oraz zastępcami Prokuratora Generalnego. Poinformował, że nie wyraził zgody na odwołanie Prokuratora Krajowego ani nie wyraził opinii ws. powołania nowego Prokuratora Krajowego” – czytamy we wpisie KPRP.

“Wobec powyższego Prezydent RP podkreślił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Prokuratorem Krajowym jest pan Dariusz Barski” – poinformowano.

W piątek MS poinformowało, że przywrócenia prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 r. dokonano bez podstawy prawnej. Jak podało MS, powoduje to, że od 12 stycznia br., nie będąc już w służbie czynnej, nie spełnia on przesłanek do bycia Prokuratorem Krajowym i od piątku nie pełni tej funkcji. Resort sprawiedliwości przekazał też, że Prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.

Z kolei Prokuratura Krajowa oświadczyła w piątek, że funkcję Prokuratora Krajowego pełni Dariusz Barski, a pismo Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, w którym wskazuje on, że jego zdaniem Prokurator Krajowy pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku, nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14 par. 1 Prawa o prokuraturze, Prokuratora Krajowego jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego w liczbie nie większej niż 7 powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego. Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy