Reklama

Kraj

KO: idziemy do PE po środki dla Polski i bezpieczeństwo dla naszego kraju

dk/ mrr/ PAP
Dodano: 19.05.2024
Fot. PAP/Piotr Polak
Radom, 19.05.2024. Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz (3P), minister finansów Andrzej Domański (4P), europoseł Andrzej Halicki (P) podczas wiecu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, 19 bm. w Radomiu. (amb) PAP/Piotr Polak
Fot. PAP/Piotr Polak Radom, 19.05.2024. Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz (3P), minister finansów Andrzej Domański (4P), europoseł Andrzej Halicki (P) podczas wiecu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, 19 bm. w Radomiu. (amb) PAP/Piotr Polak
Share
Udostępnij

Idziemy do Parlamentu Europejskiego po środki dla Polski, bezpieczeństwo dla naszego kraju, dobrą politykę senioralną oraz odbudowanie silnej pozycji Polski w Unii Europejskiej – mówili w niedzielę w Radomiu politycy KO: Andrzej Halicki, Marzena Okła-Drewnowicz i Andrzej Domański.

Politycy Koalicji Obywatelskiej – europoseł Andrzej Halicki, minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz i minister finansów Andrzej Domański – spotkali się w niedzielę z mieszkańcami Radomia.

Minister Domański apelował o udział w nadchodzących wyborach do PE. “Wciąż możemy dopisywać się do list wyborców. To bardzo istotne, żebyśmy pamiętali, że te wybory są o bezpieczeństwie Polski w silnej Unii Europejskiej” – mówił. Podkreślał, że wybory, które odbędą się 9 czerwca, będą “kluczowe” zarówno dla przyszłości Europy, jak i dla silnej pozycji Polski w UE.

W tym kontekście zwracał uwagę, że pozycja Polski w Unii była – jego zdaniem – w ostatnich latach systematycznie niszczona przez rząd PiS, co wywarło negatywne skutki dla naszych finansów, w tym m.in. wskazał na koszty wynikające z opóźnienia z przyjęcia KPO oraz “dewastację” finansów polskich samorządów.

“Razem z samorządowcami planujemy dużą reformę finansowania samorządów. Chcemy, żeby weszła w życie już od 1 stycznia 2025 r., aby każda jednostka samorządu terytorialnego była beneficjentem tej zamiany” – poinformował minister finansów. “Zależy nam na tym, aby finanse samorządów były odpolitycznione, aby skończyć z polityką tekturowych czeków, rozdawaniem pieniędzy swoim i pomijaniem tych jednostek samorządu terytorialnego, które są rządzone przez politycznych przeciwników” – dodał.

Europoseł Halicki zadeklarował, że kandydaci KO idą do Parlamentu Europejskiego po środki dla Polski i po bezpieczeństwo dla naszego kraju. “W nowej kadencji Parlamentu Europejskiego powołamy stałą Komisję ds. Zdrowia, bo +Unia dla Zdrowia+, to hasło, które nam przyświeca” – powiedział.

Z kolei minister Marzena Okła-Drewnowicz podkreślała, że politycy KO idą do Parlamentu Europejskiego, aby budować dobrą, europejską i odpowiedzialną politykę senioralną. Przypomniała jednocześnie, że trwają dziś renegocjacje KPO. “W tym KPO wpisana jest opieka długoterminowa. Komisja Europejska bardzo mocno akcentuje jej ważność. My zdajemy sobie z tego sprawę i w ramach tych renegocjacji wpisujemy do KPO +Bon Senioralny+” – poinformowała.

Jak wyjaśniła, Bon Senioralny to narzędzie, dzięki któremu samorządy będą mogły zorganizować usługę wsparcia w miejscu zamieszkania na rzecz osoby starszej i potrzebującej pomocy, której bliscy pracują.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polacy będą wybierać 53 posłów.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy