Reklama

Kraj

Hołownia o projektach ustaw ws. aborcji: zaproponowałem, by rozpatrywać je po wyborach samorządowych

pak/ kos/ godl/PAP
Dodano: 20.02.2024
Warszawa, 20.02.2024. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej, przed posiedzeniem prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, 20 bm. w Sejmie w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 20.02.2024. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej, przed posiedzeniem prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, 20 bm. w Sejmie w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak
Share
Udostępnij

W poczuciu odpowiedzialności za trwałość koalicji rządzącej zaproponowałem, by rozpatrzeć projekty dotyczące zmian w prawie aborcyjnym po wyborach samorządowych, żeby nie pokłócić się na chwilę przed nimi – powiedział we wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Szymon Hołownia pytany m.in., jaki ma plan na procedowanie ustaw aborcyjnych.

“Wiem o tym, że kwestia zmian w prawie aborcyjnym jest rzeczą, która różni nas (koalicję rządzącą – PAP) w fundamentalny sposób” – powiedział marszałek Sejmu.

Projekty dotyczące zmian w prawie aborcyjnym

Podkreślił, że “w poczuciu odpowiedzialności za trwałość tej koalicji, za zmiany, których dokonuje polski rząd, potrzebne i wymagające czasu“, zaproponował model, “co do którego nikt – jak do tej pory – nie miał wątpliwości, a więc: czekamy na wszystkie projekty i rozpatrujemy je tuż po wyborach samorządowych”.

“Żeby, mówiąc wprost, nie pokłócić się i nie poróżnić na chwilę przed tymi – tak ważnymi – wyborami” – zaznaczył Hołownia. Jednocześnie dodał, że jeśli liderzy partii rządzących będą woleli zrobić to przed wyborami samorządowymi, to on “na pewno nie będzie tego blokował”.

Ile projektów ustaw ws. aborcji

“Dwa możliwe terminy, w których wszystkie projekty – czekamy na projekt Trzeciej Drogi, mamy już projekt Platformy (Obywatelskiej), są dwa projekty Lewicy, wszystkie te projekty (…) chciałbym, żeby czytano je po raz pierwszy na jednym posiedzeniu Sejmu” – powiedział Hołownia, wskazując na ostatnie w marcu posiedzenie Sejmu (według sejmowego kalendarza to 20-22 marca – PAP) lub na połowę kwietnia (10-12 kwietnia – PAP).

Włodzimierz Czarzasty o Hołowni i Kosiniaku-Kamyszu

Hołownia odniósł się też do cytowanych przez dziennikarza słów Włodzimierza Czarzastego: “Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Mam już tego osobiście dość. Blokujecie panowie prawa kobiet”.

“Nie jest prawdą, obraża mnie, obraża Władysława Kosiniaka-Kamysza twierdzenie, że cokolwiek jest blokowane w tym Sejmie ze względu na nasze poglądy. To nieprawda (…). Nic nie blokujemy (…) i bardzo poważnie podchodzimy do kwestii zdrowia i bezpieczeństwa kobiet” – dodał.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy