Reklama

Kraj

Banaś: NIK nie wyda pozytywnej oceny ws. wykonaniu budżetu za 2023 r.

Adrian Kowarzyk / PAP
Dodano: 28.05.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 28.05.2024. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, 28 bm. w siedzibie NIK w Warszawie. Marian Banaś był gościem Studia PAP. (doro) PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka Warszawa, 28.05.2024. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, 28 bm. w siedzibie NIK w Warszawie. Marian Banaś był gościem Studia PAP. (doro) PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

W 2023 r. podobnie jak latach poprzednich mieliśmy do czynienia z wydawaniem środków publicznych w mało przejrzysty sposób – powiedział we wtorek w Studiu PAP prezes NIK Marian Banaś.

NIK nie wyda pozytywnej oceny ws. wykonania budżetu za 2023 – dodał.

Banaś w Studiu PAP pytany o wyniki kontroli NIK ws. wykonania budżetu w roku 2023 powiedział, że zostanie ona przedstawiona w czerwcu, po analizie Kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

“Mogę tylko powiedzieć, że niestety mamy kontynuację tego, co miało miejsce w roku 2020, 2021, 2022, a mianowicie przekazywania środków poza budżet, gdzie właściwie wydatkowaliśmy pieniądze bez większych zasad i reguł, z pominięciem tych wszystkich mechanizmów, które wynikają z ustawy o finansach publicznych. W sposób dowolny, mało transparentny. Tak nie może być” – ocenił.

Zdaniem szefa NIK w 2023 r. dochodziło do “mało przejrzystego wydatkowania środków publicznych” z naruszeniem zasad przetargów czy konkursów.

“W sposób jednoznaczny możemy powiedzieć, że tutaj nie możemy wydać oceny pozytywnej. Będzie to również ocena opisowa, tak jak w latach poprzednich, ze wskazaniem tych wszystkich nieprawidłowości, które miały miejsce, a tych nieprawidłowości wcale nie jest mało” – powiedział.

Prezes NIK co roku na przełomie czerwca i lipca na posiedzeniu plenarnym Sejmu przedstawia wyniki kontroli wykonania budżetu za poprzedni rok. W roku 2023 Banaś przekazał, że NIK ujawniła wiele nieprawidłowości związanych z realizacją ustawy budżetowej na rok 2022, najczęściej dotyczących zamówień publicznych, ksiąg rachunkowych, sprawozdawczości, przyznawania i rozliczania dotacji. Przypomniał też, że rok 2022 r. był trzecim z rzędu, w którym zastosowano “różnorodne rozwiązania, które łamały podstawowe zasady budżetowe”.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy