Reklama

Kraj

B. Sienkiewicz: implementujemy prawo do korzystania z tantiem w internecie

Grzegorz Janikowski, Anna Kruszyńska/PAP
Dodano: 29.02.2024
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz na konferencji prasowej, 29 bm. w siedzibie MKiDN w Warszawie. Spotkanie dot. implementacji dyrektywy unijnej DSM w zakresie tantiem z internetu. Fot. PAP/Albert Zawada
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz na konferencji prasowej, 29 bm. w siedzibie MKiDN w Warszawie. Spotkanie dot. implementacji dyrektywy unijnej DSM w zakresie tantiem z internetu. Fot. PAP/Albert Zawada
Share
Udostępnij

Implementujemy prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie i wpisujemy do tej ustawy dla twórców i wykonawców audio-wideo oraz dla wykonawców utworów muzycznych prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie – powiedział szef resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

“Polska jest ostatnim krajem, który nie implementował prawa unijnego i sytuacja wygląda tak, że rok temu – mimo już półrocznego opóźnienia – rząd Mateusza Morawieckiego zablokował dalszą możliwość implementacji tego prawa, co spowodowało skargi Komisji (Europejskiej – PAP) do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, co z kolei powodowało i powoduje nadal bardzo poważne ryzyko kar dziennych, jakie mogą być nałożone na Polskę w wyniku braku implementacji” – wyjaśnił szef resortu kultury.

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Bartłomiej Sienkiewicz wyjaśnił, że “ten kontekst jest konieczny”, aby powiedzieć o nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. “10 stycznia był ostatni termin, w którym mogliśmy formalnie dać projekt, że chcemy zrobić tę implementację” – mówił. “To było dosłownie nie cały miesiąc po objęciu rządów – tak, że ten pierwotny projekt dla nas oznaczał przede wszystkim spełnienie tego warunku: zdążenia na 10 stycznia” – wyjaśnił.

“Zaczęły się potem konsultacje. Było dla nas raczej oczywiste, że finał tych konsultacji jest równoznaczny z ostatecznym kształtem proponowanych rozwiązań ustawowych. Ten dzień przypada dzisiaj. Dzisiaj zakończyły się wszystkie konsultacje zarówno międzyrządowe, jak i te, które były prowadzone przez Departament Prawa Autorskiego i Filmu w MKiDN” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Tantiemy z internetu dla twórców

“Implementujemy prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie i wpisujemy do tej ustawy dla twórców i wykonawców audio-wideo oraz dla wykonawców utworów muzycznych prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie” – podkreślił Bartłomiej Sienkiewicz.

Przypomniał, że “w międzyczasie od 10 stycznia ta sprawa stała się przedmiotem gorącej dyskusji społecznej”. “Organizacje zbiorowego zarządzania reprezentujące artystów, a także i sami artyści stworzyli jednolity front domagający się po prostu praw autorskich na gruncie prawa europejskiego. W trakcie konsultacji nie rozstrzygaliśmy od tego czasu, jaki będzie ostateczny kształt ustawy” – mówił. “Do czasu zakończenia całego tego procesu, nie wypowiadaliśmy się, jaki będzie jego finał” – zaznaczył szef resortu kultury.

Nowe prawo dla polskich artystów

“Dzisiaj mogę powiedzieć, że finał już jest znany, ale też chcę powiedzieć o dodatkowym elemencie, a mianowicie o taktyce legislacyjnej – jeśli tak to możemy nazwać” – powiedział. “Mam nadzieję, że najdalej za dwa tygodnie do trzech to nowe prawo pójdzie do parlamentu. Chcemy uzyskać w finale sytuację w Sejmie, w której rząd, większość parlamentarna i twórcy będą stali ramię w ramię za tym nowym prawem” – podkreślił Bartłomiej Sienkiewicz.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy