Reklama

Kraj

Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra

Karol Kostrzewa, Jakub Borowski / PAP
Dodano: 29.03.2023
72852_29mar2
Share
Udostępnij
Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę wykonawczą na dostawę kolejnych 22 mobilnych radarów przeciwlotniczych Bystra; wartość umowy to 1 mld 100 mln zł. Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy – podkreślił Błaszczak.

Umowa między Agencją Uzbrojenia a Konsorcjum PGZ-Pilica+ dotyczy dostawy 22 zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych (ZDPSR) Bystra dla zestawów przeciwlotniczych krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu Pilica+, wykorzystujących pociski CAMM. Zasięg radaru wynosi 80 km.

Szef MON zaznaczył, że zatwierdzony przez niego w środę dokument, to już kolejna umowa w sprawie pozyskania na wyposażenie Wojska Polskiego stacji radiolokacyjnych Bystra.

"Pierwsza umowa zatwierdzona już jest realizowana, w tym roku pierwsze stacje radiolokacyjne trafią na wyposażenie Wojska Polska. Ta umowa (zatwierdzona w środę) to kolejne 22 stacje radiolokacyjne, wartość umowy – 1 mld 100 mln zł" – mówił Błaszczak.

"Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy (…). System Pilica+, w skład którego wejdą stacje radiolokacyjne jest polskim projektem" – powiedział szef MON.

Dodał, że system obrony przeciwlotniczej składa się z kilku stref: w najniższej wykorzystywane są zestawy rakietowe Piorun, w wyższej strefie wykorzystywany jest system Narew, a kolejną wyższą "warstwą" systemu obrony przeciwlotniczej są zestawy Patriot. "Pilica+ będzie służyła osłonie Patriotów i będzie uzupełniała te niższe warstwy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" – powiedział szef MON. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy