Reklama

Kraj

Wręczono nagrody 3. Festiwalu Kultury Narodowej Pamięć i Tożsamość

Grzegorz Janikowski / PAP
Dodano: 02.03.2023
72073_2mar2
Share
Udostępnij
Istotą mediów publicznych jest misja – służba wspólnocie narodowej. Jednym z najważniejszych elementów tej misji są produkcje historyczne, tożsamościowe – powiedział podczas gali finałowej 3. Festiwalu Kultury Narodowej (FKN) "Pamięć i Tożsamość" wicepremier Piotr Gliński

W środę wieczorem – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – galą, podczas której uhonorowano najlepszych twórców telewizyjnych i wręczono Platynowe i Złote Ryngrafy, zakończył się 3. Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość", który zorganizowała Telewizja Polska.

"Istotą mediów publicznych jest misja – służba wspólnocie narodowej. Jednym z najważniejszych elementów tej misji, którą możemy rozumieć jako służbę wspólnocie narodowej, są produkcje historyczne, produkcje tożsamościowe" – podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zwrócił uwagę, że "pamięć tworzy tożsamość, a ona nadaje sens życia jednostkom i wspólnotom, ale także wyposaża je w pewien potencjał mocy, odporności na kryzysy, kreatywności, która jest potrzebna do rozwiązywania najróżniejszych problemów i do tworzenia rzeczywistości (…) zgodnie z naszym systemem wartości, który się sprawdził, który nas tworzy jako jednostki i wspólnoty". "I to wszystko media publiczne powinny zapewniać i telewizja publiczna powinna realizować. I takie festiwale, jak ten dzisiejszy, już trzeci z kolei – to okazja do podsumowania i do odpowiedzi na pytania, czy tak jest w rzeczywistości" – wyjaśnił.

"I ta odpowiedź jest pozytywna, ta odpowiedź jest oczywista. Poziom tych produkcji jest naprawdę wysoki. (…) Te dzieła są inspirujące, są na wysokim poziomie, a twórcy nas zaskakują pozytywnie" – ocenił Gliński.

"Takie działanie mediów publicznych wzmacniana nas jako wspólnotę. W kontekście zagrożeń dla naszego narodu, zagrożeń dla tej części Europy – tej straszliwej wojny rozpętanej przez Rosję na Ukrainie, ale także zdecydowanie w szerszym kontekście – obrony tego, co cenne w kulturze i w cywilizacji przed kryzysem kultury globalnej, przed tymi wszystkimi, bardzo agresywnymi tendencjami kultury światowej" – powiedział wicepremier.

Podkreślił, że "to nakłada na nas odpowiedzialność budowania instytucji, które formułują mądrą alternatywę – taką alternatywę, która przekonuje o tym, że to my mamy rację, że to system wartości, w oparciu o który budujemy mądre wspólnoty narodowe, jest szansą także dla przyszłych pokoleń". "Za to wszystko dziś dziękuję Telewizji Polskiej, bo ta misja jest realizowana. Misja odwołująca się do tożsamości i do pamięci – to, co w testamencie zostawił nam Jan Paweł II – jest realizowane i to na coraz wyższym poziomie" – ocenił wicepremier Piotr Gliński.

"Kiedy myślimy o tym, jaki jest cel mediów publicznych, jaki jest cel telewizji publicznej – to oczywiście możemy poprzestać na łatwym. Tym, co łatwe jest odpowiedź, że misją jest wszystko to, co robią media publiczne" – powiedział do uczestników gali finałowej 3. FKN prezes TVP Mateusz Matyszkowicz. "Nam taka prosta definicja nie wystarcza. Dlatego po raz trzeci organizujemy Festiwal Kultury Narodowej, żeby sobie odpowiedzieć, w jaki sposób w poprzednim roku realizowaliśmy naszą misję" – dodał.

"To, że nazwaliśmy to Festiwalem Kultury Narodowej nie jest przypadkiem. To nie jest jakaś tromtadracja, to nie jest pyszałkowatość – to jest raczej zrozumienie tego, komu i czemu służymy" – wyjaśnił prezes TVP. Mateusz Matyszkowicz podziękował "wszystkim pracownikom i całemu zespołowi Telewizji Polskiej, pozostałym mediom publicznym w Polsce". "Dziękuje bardzo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i instytucjom jemu podległym, bo to dzięki nim powstaje tutaj wiele inicjatyw. wiele seriali, programów, filmów jest współfinansowanych przez instytucje narodowe" – podkreślił prezes TVP.

W kategorii film i serial fabularny Złoty Ryngraf przyznano twórcom serialu "Korona Królów. Jagiellonowie" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, Tomasza Matuszczaka, Łukasza Wiśniewskiego i Piotra Fiedziukiewicza. Nagrodę odebrał aktor Sebastian Skoczeń, kreujący postać Władysława Jagiełły.

Zdobywcą nagrody Złotego Ryngrafu w kategorii film i serial dokumentalny został film dokumentalny "Gra o koronę" w reż. Piotra Jaworskiego. Nagrodę w imieniu reżysera odebrał kierownik artystyczny projektu Jarosław Migoń.

W kategorii publicystyka kulturalno-historyczna nagrodzono cykl programów "Wędrowiec Polski", mający na celu przybliżenie historii, tradycji, kultury różnych regionów Polski. Złoty Ryngraf wręczono prowadzącemu ten program Krzysztofowi Koehlerowi.

W kategorii rekonstrukcja Złoty Ryngraf przyznano "Dziwnym przygodom Koziołka Matołka". Nagrodę odebrał lider zespołu rekonstrukcyjnego Mateusz Ostrowski.

Laureatem Złotego Ryngrafu w kategorii Polak mały (programy adresowane do młodych widzów), został Tomasz Trojanowski – autor książki na podstawie której Anna Wieczur wyreżyserowała spektakl "Misja Lolka Skarpetczaka".

Złotym Ryngrafem w kategorii koncert i widowisko uhonorowano Beatę Szymańską-Masny za reżyserię koncertu w 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę pt. "Wierzę w lepszy świat".

W kategorii teatr Złoty Ryngraf przyznano spektaklowi "Komedianci, czyli Konrad nie żyje". Nagrodę odebrali autor sztuki Bronisław Wildstein i reżyser przedstawienia Andrzej Mastalerz. Złotym Ryngrafem uhonorowano także jeszcze jeden spektakl – "Dom na granicy" wg Sławomira Mrozka w reż. Edwarda Kiejzika.

Laureatem nagrody Złotego Ryngrafu w kategorii specjalnej zostali twórcy koncertu "Ballady i Romanse – koncert z Wilna" w wykonaniu Marty Zalewskiej i gości w reż. Marzeny Strąk. Nagrodę odebrała wokalistka i multiinstrumentalistka Marta Zalewska.

Platynowy Ryngraf trafił do reżysera filmu "Filip" Michała Kwiecińskiego, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda.

Wcześniej w środę dyrektor 3. FKN Aneta Woźniak poinformowała, że "stronę internetową fkn.tvp.pl odwiedzili internauci z 72 krajów świata", a "największą popularnością wśród naszych widzów cieszyła się kategoria film i serial fabularny".

W konkursie "Pitching FKN", w którym zewnętrzni twórcy filmów dokumentalnych prezentowali swoje projekty, zwyciężył "Profesor Michałowski. Droga do Faras", którego pomysłodawcą jest Władysław Jurków. Jest to projekt filmu o kulisach największego sukcesu polskiej archeologii, czyli odkryciu przez prof. Kazimierza Michałowskiego katedry w Faras. Zwycięzca konkursu otrzymał możliwość współpracy z TVP przy realizacji autorskiego dzieła.

W głosowaniu widzów na najlepszy program spośród całej oferty festiwalu zwyciężył koncert "Konfederacja barska po Kowalsku" w reż. Bolesława Pawicy. Realizacja koncertu Jacka Kowalskiego w Poznaniu otrzymała najwięcej głosów podczas internetowego plebiscytu na stronie festiwalu.

Galę finałową 3. FKN uświetnił koncert z udziałem, m.in.: Adam Bałdych Quintet, Olgi Szomańskiej, Janusza Radka, Marty Zalewskiej, Agaty Szymczewskiej i Łukasza Drapały. Wokalistom towarzyszyła Stokłosa Collective Orchestra.

Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość" jest inicjatywą Telewizji Polskiej. Głównym założeniem tego wydarzenia jest upowszechnianie treści o tematyce tożsamościowej, upamiętnienie historii naszego kraju i dokonań wybitnych Polaków. Jego nazwa została zaczerpnięta z tytułu ostatniej książki-wywiadu św. Jana Pawła II, której tematem jest człowiek – świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości i znaczenia słów – "Ojczyzna", "Naród", "Europa".

Rozpoczęty 22 lutego 3. FKN odbywał się na stronie www.fkn.tvp.pl, na której bezpłatnie, również poza Polską, można było oglądać prezentowane podczas wydarzenia produkcje.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy