Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Fernando Santos zaprezentowany jako selekcjoner piłkarskiej kadry Polski

A A A
PAP

Dodano: 24-01-2023

Fot. PAP/Leszek Szymański

Fot. PAP/Leszek Szymański

Portugalczyk Fernando Santos został we wtorek oficjalnie przedstawiony jako trener piłkarskiej reprezentacji Polski. "Chcę wygrać wszystko" - powiedział o swoich celach w nowym miejscu pracy. "Wybraliśmy najlepszego możliwego selekcjonera" - podkreślił prezes PZPN Cezary Kulesza.

Poszukiwania następcy Czesława Michniewicza trwały miesiąc. Wszystko stało się jasne w poniedziałkowy wieczór, gdy szef federacji zamieścił wspólne zdjęcie z Santosem i podpisem: "Do zobaczenia jutro na konferencji na PGE Narodowym".

Wtorkowa prezentacja w Warszawie była imponująca, ale zaczęła się od wpadki Kuleszy. Prezes związku, przedstawiając Portugalczyka, nazwał go... Filipe Santosem.

Później na scenę wkroczył nowy selekcjoner, którego Kulesza serdecznie wyściskał i wręczył mu koszulkę reprezentacji Polski.
Reklama

Santos podkreślił, że to zaszczyt, iż będzie mógł właśnie w tym kraju kontynuować karierę. "Od dziś jestem Polakiem, jestem jednym z was" - przyznał.

"To zaszczyt, bo mówimy o wielkim kraju. Polska jest państwem o niezwykle bogatej historii i kulturze. Również polski futbol ma piękną historię, która naznaczyła też moje pokolenie. Pamiętam wasze wspaniałe generacje piłkarskie, ale też mecze z reprezentacją Polski, które zawsze były trudne" - przyznał 68-letni Portugalczyk.

"Daję słowo, że będę pracował w sposób ambitny. Wierzę w sztab reprezentacji i piłkarzy. Bez nich nie ma selekcjonerów, ale też bez selekcjonerów nie ma piłkarzy. Szczęście nie spada z nieba, trzeba sobie na to zapracować. Ale jestem pewien, że osiągniemy bardzo wiele dla reprezentacji i wszystkich Polaków" - dodał.

Jak podkreślił, Polska "ma bardzo dobrych piłkarzy i należy do światowej czołówki". Jego ambicją będzie zwycięstwo w każdym spotkaniu.

"Chcę wygrać wszystko, nie przyjechałem tutaj, by przegrywać. Nie lubię słowa +porażka+, nie akceptuję go. Wiem, że nie zawsze jest to możliwe, bo mamy po drugiej stronie przeciwników. Dlatego bardzo ważne jest rozpracowanie tych rywali. Mam człowieka w sztabie do tego zadania" - dodał.

Jak przyznał, w czasie mundialu w Katarze oglądał wszystkie cztery mecze biało-czerwonych.

"Ponadto w przeszłości już mierzyłem się z reprezentacją Polski. Drużyna grała różnie, w różnych ustawieniach. Teraz chcę to dokładnie przeanalizować i wyciągnąć wnioski. Nie chcę mówić o konkretnej taktyce. 4-4-2, 4-3-3 - to są tylko liczby. Ważna będzie współpraca na boisku, dynamika gry. Musimy umieć grać tak, żeby przeciwnik nie zbliżał się do naszej bramki" - podkreślił Portugalczyk.
Reklama

Zapewnił, że nie zamierza robić rewolucji w kadrze i nie będzie zaglądać zawodnikom w metrykę.

"Dla mnie liczą się umiejętności, mentalność, jakość piłkarza, a nie jego wiek" - zaznaczył.

Podczas prezentacji prezes Kulesza przyznał, że to PZPN skontaktował się z Sousą, a nie na odwrót.

"Wybraliśmy najlepszego możliwego selekcjonera. Przede wszystkim zależało nam, żeby trener miał już doświadczenie w prowadzeniu reprezentacji. Braliśmy pod uwagę doświadczenie, sukcesy, charyzmę, pracę z grupą. Chcieliśmy też trenera, który odniósł sukcesy" - uzasadnił wybór szef PZPN.

Portugalczyk przyznał, że w jego sztabie będzie polski akcent. Już w poniedziałek były prowadzone rozmowy z Łukaszem Piszczkiem (byłym reprezentantem Polski) oraz byłym trenerem Lechii Gdańsk Tomaszem Kaczmarkiem.

"Teraz decyzja należy do selekcjonera. Musi się z tym przespać i to przemyśleć" - powiedział Kulesza.

Santos na razie wyjedzie do Portugalii, ale poinformował, że w Polsce pozostaną jego najbliżsi współpracownicy. Natomiast selekcjoner wróci w lutym i zamieszka tutaj z żoną.

"Mam jeszcze trochę spraw do załatwienia w Portugalii. Od lutego będę w Polsce. Zamieszkam w Warszawie, to dla mnie kluczowe. Chcę poznać mieszkańców Polski, kulturę" - podkreślił.

W trakcie wtorkowej prezentacji Santos odpowiadał na pytania w swoim ojczystym języku. Zapowiedział, że tak będą wyglądać również następne konferencje - z tłumaczeniem symultanicznym. Natomiast z piłkarzami, jak dodał, zamierza rozmawiać po angielsku. A co z językiem polskim?
Reklama

"Udało mi się już nauczyć kilku polskich słów i mam nadzieję, że za jakiś czas nauczę się więcej" - dodał.

Kilka razy w trakcie konferencji zapytano go o Roberta Lewandowskiego. Portugalczyk, którego jednym z podopiecznych był słynny Cristiano Ronaldo, podkreślił, że miał szczęście w swojej karierze pracować z wybitnymi piłkarzami.

"Na moje szczęście zawsze prowadziłem wielkich zawodników. Najważniejsze, żebyśmy byli +my+, a słowo "ja" pozostało poza drużyną. Wszyscy są częścią zespołu, a selekcjoner musi połączyć to wszystko. Podczas treningów to ja rządzę, zawodnicy muszą to szanować. Oczywiście osobowość każdego z nas jest bardzo ważna, żeby to wszystko mogło zadziałać. Mam swoje pomysły, ale potrzeba czasu" - przyznał.

"Mam swoje ulubione sformułowanie. Na niebie jest wiele gwiazd, nie ma jednej, samotnej. Podobnie jest z drużyną" - dodał.

Santos zdradził już, co w pierwszej kolejności powie nowym podopiecznym.

"Zawsze mam dwa słowa i zawodnicy poznają je na pierwszym zgrupowaniu. To +my+ oraz +zwycięstwo+. To słowa, do których będziemy chcieli się przyzwyczaić. Ta reprezentacja ma wszelkie niezbędne warunki, żeby rywalizować z każdym na świecie. Oczywiście z szacunkiem do tych drużyn" - podkreślił.

Na stwierdzenie, że jest pragmatyczny i lubi grać defensywnie, uśmiechnął się i odparł:
Reklama

"Jeżeli uważacie, że zwycięstwa są pragmatyczne, to tak możemy do tego podchodzić. Z Portugalią w czasie mojej kadencji zdobyliśmy ponad 230 bramek, straciliśmy około 80, czyli mniej niż jedna na mecz. To pokazuje, że byliśmy dobrze zbilansowani".

Jak poinformował sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski, kontrakt z Santosem został zawarty na dwa cykle eliminacji, do Euro 2024 i mistrzostw świata 2026.

"Myślę, że ten kontrakt jest dobry dla obu stron. Są w nim sformułowania, które zabezpieczają interes zarówno federacji, jak i selekcjonera. O konkretnych zapisach nie ma co mówić. Na pewno bardzo istotne w tym kontrakcie są wynegocjowane warunki w kwestii osiągania sukcesów" - powiedział Wachowski.

Prezes Kulesza w rozmowie z dziennikarzami po konferencji prasowej sprecyzował, o co chodzi.

"Awans na Euro 2024 oznacza automatycznie przedłużenie kontraktu z selekcjonerem" - przyznał szef federacji.

Kto będzie opłacać kontrakt Santosa?

"Nie ma indywidualnego sponsora, który realizuje opłacenie umowy selekcjonera. To kontrakt między PZPN a panem trenerem. Jesteśmy w tak dobrej sytuacji finansowej jako federacja, że będziemy w stanie poradzić sobie z tym kontraktem" - zapewnił Wachowski.

Urodzony 10 października 1954 roku Santos był szkoleniowcem reprezentacji Grecji (2010-2014), a następnie swojego kraju (2014-2022). W przeszłości pracował również w czołowych klubach właśnie z Grecji i Portugalii.
Reklama

Ma imponujący życiorys trenerski - zwłaszcza złoto mistrzostwo Europy 2016 i triumf w pierwszej edycji Ligi Narodów (2018/19) ze swoimi rodakami.

W reprezentacji Polski zadebiutuje 24 marca. Biało-czerwoni rozpoczną wówczas eliminacje mistrzostw Europy - z Czechami na wyjeździe. Trzy dni później spotkają się u siebie z Albanią. W tej stawce są także niżej notowane Wyspy Owcze i Mołdawia. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-02-02 13:28
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.