Reklama

Kraj

W archikatedrze warszawskiej rozpoczęły się uroczystości Bożego Ciała

Magdalena Gronek/PAP
Dodano: 16.06.2022
64329_42727663_42727658
Share
Udostępnij
Mszą św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się uroczystości Bożego Ciała. Po eucharystii z bazyliki wyruszy procesja do czterech ołtarzy.
Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej przejdzie ulicą Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na plac Piłsudskiego.
 
Najświętszy Sakrament będzie niesiony w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża, a ochraniać go będzie baldachim z parafii archikatedralnej. Do pierwszego ołtarza przy kościele św. Anny poniesie ją bp Piotr Jarecki, do drugiego ołtarza przy kościele seminaryjnym – bp Rafał Markowski, a do trzeciego ołtarza przy pomniku bł. Stefana Wyszyńskiego – bp Michał Janocha. Do czwartego ołtarza usytuowanego na placu Piłsudskiego monstrancję będzie niósł biskup polowy Wiesław Lechowicz w asyście generałów Wojska Polskiego.
 
Na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz wygłosi homilię i udzieli błogosławieństwa.
 
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą "Transiturus". Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.
 
W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy