Reklama

Kraj

MRiPS: stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,3 proc.

Karolina Kropiwiec / PAP
Dodano: 09.05.2022
63175_9ma5
Share
Udostępnij

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia wyniosła 5,3 proc. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż w marcu – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najlepszy wynik zanotowano w Wielkopolsce – tam stopa bezrobocia wyniosła 3 proc.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia 2022 r. wyniosła 5,3 proc. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż w marcu br. i o 1 pkt proc. mniej niż w końcu kwietnia 2021 r.

Najniższe bezrobocie zanotowano w Wielkopolsce – tam stopa bezrobocia wyniosła 3 proc.

Z danych MRiPS wynika, że w końcu kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 879,9 tys. bezrobotnych. W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych spadła o 22,2 tys. osób, czyli o 2,5 proc. W rejestrach bezrobotnych w końcu kwietnia 2022 r. było o 173,9 tys. (czyli o 16,5 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu kwietnia 2021 r.

Porównując poziom bezrobocia w końcu kwietnia br. do stanu z końca lutego 2020 r., czyli tuż przed epidemią COVID-19, liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o około 40 tys.

"Stopa bezrobocia rejestrowanego była w kwietniu br. o 0,2 pkt. proc. niższa niż w końcu lutego 2020 r. Dane te najlepiej dowodzą, że prowadzone przez rząd działania w czasie pandemii, służące ochronie miejsc pracy, okazały się skuteczne" – komentuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Resort zaznaczył, że dobrą sytuację polskiego rynku pracy potwierdza również Eurostat. Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw europejskich z najniższym bezrobociem. Z danych Eurostatu wynika, że stopa bezrobocia w naszym kraju w marcu br. wyniosła 3 proc. i była taka sama jak przed miesiącem. W porównaniu z marcem 2021 r. zanotowano jednak spadek. Wówczas stopa bezrobocia wynosiła 3,7 proc.

Według Eurostatu w marcu br. stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej wyniosła 6,2 proc., a w strefie euro było to 6,8 proc.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy