Reklama

Kraj

Białoruś: do graniczącego z Polską Brześcia skierowano oddział powietrznodesantowy Rosji

PAP
Dodano: 26.01.2022
59454_41426671_41426653
Share
Udostępnij
W graniczącym z Polską Brześciu na Białorusi ulokowano batalion pojazdów sił powietrznodesantowych Rosji – podała we wtorek śledząca działania rosyjskich sił zbrojnych organizacja Conflict Intelligence Team (CIT).
Analizując zamieszczone w internecie nagrania ruchów rosyjskich wojsk, CIT wskazało, że do Brześcia na Białorusi przerzucono rosyjski batalion pojazdów sił powietrznodesantowych. Miasto znajduje się na granicy z Polską i jest oddalone od północnych granic Ukrainy o 50 km.
 
Zdjęcia białoruskiego ministerstwa obrony narodowej potwierdzają obecność na Białorusi dowódcy 217. Pułku powietrznodesantowego rosyjskiego wojska.
 
Według śledztwa przeprowadzonego wspólnie przez rosyjskie Radio Wolna Europa oraz CIT od pierwszych tygodni stycznia Rosja zaczęła przerzucać jednostki Wschodniego Okręgu Wojskowego na zachód kraju. Eksperci zwrócili uwagę na transfer nawet do połowy potencjału bojowego położonego na dalekim wschodzie Rosji okręgu. Część z przemieszczanych wojsk trafiła na Białoruś, lokalizacja pozostałych nie została ujawniona. Z przeprowadzonych przez śledczych rozmów i analizy umieszczanych w mediach społecznościowych postów, zdjęć oraz nagrań wynika, że żołnierze zostali skierowani w rejony graniczące z Ukrainą.
 
„Terytorium Białorusi musi być brane pod uwagę jako potencjalne miejsce, z którego Rosja może rozpocząć agresję na Ukrainę” – napisano w oświadczeniu ukraińskiej armii.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy