Reklama

Kraj

Niedzielski: stale pracujemy nad rozwiązaniami mającymi poprawić jakość systemu opieki

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Anna Jowsa / PAP
Dodano: 24.01.2022
59403_24st2
Share
Udostępnij
Stale pracujemy nad rozwiązaniami mającymi poprawiać jakość systemu opieki zdrowotnej. Niezależnie od walki z pandemią zajmujemy się innymi ważnymi sprawami, m.in. wynagrodzeniami, kształceniem medyków, zmianami w szpitalnictwie – mówił w poniedziałek w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister był gościem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, gdzie rozmawiał ze studentami i pracownikami naukowymi. Szef MZ mówił m.in. o Pakiecie dla Młodych – działaniach resortu podejmowanych w odpowiedzi na postulaty studentów uczelni medycznych.

"Spotykamy się w murach Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, to nie jest przypadkowe miejsce, to kolejne ze spotkań, które prowadzimy ze środowiskiem studentów bo niezależnie od sytuacji epidemicznej musimy również równolegle zajmować się sprawami systemowymi" – wskazał minister.

Akcentował, że resort stale pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają poprawiać jakość systemu opieki zdrowotnej.

"Przypomnę, że w czasie gdy rozwinęła się epidemia, przygotowaliśmy regulacje płacowe, które pozwoliły zakończyć spór ze środowiskiem medycznym. Te regulacje dają gwarancję finansową lekarzom, pielęgniarkom, przedstawicielom innych zawodów medycznych" – powiedział minister.

Gwarancję, która, jak kontynuował, oznacza systematyczny wzrost wynagrodzeń i rysuje perspektywy stabilności finansowej dla przyszłych medyków.

"Drugi obszar, którym zajmujemy się równolegle do pandemii, to kwestia zagadnienia jakości, czyli przygotowania takich rozwiązań, które będą promowały wysoką jakość w systemie opieki zdrowotnej" – powiedział szef MZ.

Niedzielski wyliczał, że niedawno trafił do konsultacji projekt porządkujący szpitalnictwo. "Przyjęliśmy konstrukcję, że będziemy starali się wspierać procesy restrukturyzacyjne" – wskazał. "Sieć szpitalnictwa w Polsce musi się porządkować, optymalizować" – zaznaczył.

Szef MZ zaakcentował, że największym priorytetem jest inwestowanie w ludzi. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy