Reklama

Kraj

Premier: wprowadzamy ulepszenia w strategii walki z wirusem

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka/PAP
Dodano: 21.01.2022
59350_41387536_41387527
Share
Udostępnij
Wariant omikron jest bardziej zaraźliwy; mierzymy się z nową sytuacją, dlatego wprowadzamy zmiany i ulepszenia w strategii walki z wirusem – napisał w piątek premier Mateusz Morawiecki. Wymienił w tym kontekście zwiększenie bazy łóżek, większe możliwości testowania i skrócenie kwarantanny do 7 dni.
"Piąta fala koronawirusa stała się faktem, jednak różni się od poprzednich. Wariant omikron jest bardziej zaraźliwy od innych. Każdy kraj bije rekordy zakażeń. Mierzymy się z nową sytuacją i chcemy się do niej przygotować jak najlepiej. Dlatego wprowadzamy zmiany i ulepszenia w naszej strategii walki z wirusem" – napisał Morawiecki na Facebooku.
 
Wśród wprowadzonych zmian wymienił m.in. zwiększenie bazy łóżek dla chorych na Covid-19 – w I etapie do 40 tys., w II etapie – do 60 tys., w III etapie – hospitalizacja w każdym szpitalu w miarę zapotrzebowania.

Premier podkreślił, że zwiększone również zostaną możliwości testowania. "Wprowadzamy darmowe, opłacone przez NFZ, testy antygenowe w aptekach bez skierowania, wpisywane do systemu ewidencyjnego wjazdu do Polski" – przekazał Morawiecki.
 
"Ograniczamy kontakty społeczne – wprowadziłem zalecenie pracy zdalnej dla wszystkich instytucji publicznych i zachęcam do tego również sektor prywatny. Bądźmy odpowiedzialni – każdy kontakt to potencjalne ryzyko zakażenia" – zaapelował również szef rządu.
 
Premier zaznaczył, że każdy powyżej 60. roku życia, kto ma stwierdzone zakażenie koronawirusem, będzie mógł być przebadany przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia. Poinformował również, że do 7 dni skrócony zostanie okres przebywania na kwarantannie.
 
Premier poinformował również, że "dotychczasowa Rada Medyczna zmienia formułę funkcjonowania i zostaje przekształcona w Radę ds. walki z Covid-19". "Łączenie działań na styku spraw publicznych i ściśle medycznych nie jest łatwe, w związku z tym nowa rada będzie obejmowała także specjalistów z innych dziedzin, nie tylko z medycyny" – napisał Morawiecki.
 
Podziękował również wszystkim osobom, które do tej pory doradzały rządowi. "Mam nadzieję, że piąta fala omikrona okaże się tą ostatnią. Zróbmy wszystko, żeby tak się stało" – podkreślił.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy