Reklama

Kraj

Szrot i Kościński: uwagi Kancelarii Prezydenta do Polskiego Ładu zbieżne ze spostrzeżeniami MF

Aleksandra Rebelińska, Jakub Borowski/PAP
Dodano: 19.01.2022
59260_41370568_41076406
Share
Udostępnij
Kancelaria Prezydenta przekazała przedstawicielom rządu swoje uwagi i postulaty do Polskiego Ładu; w znacznym stopniu są one zbieżne ze spostrzeżeniami Ministerstwa Finansów – poinformowali po spotkaniu szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot oraz minister finansów Tadeusz Kościński.
W środę odbyły się konsultacje kierownictwa Kancelarii Prezydenta z przedstawicielami rządu w sprawie Polskiego Ładu. Uczestniczyła w nich także prezes ZUS Gertruda Uścińska.
 
Szef gabinetu prezydenta przekazał dziennikarzom, że były to "bardzo dobre rozmowy".
 
Relacjonował, że Kancelaria Prezydenta przekazała swoje uwagi i postulaty do Polskiego Ładu. "Te uwagi w znacznym stopniu spotkały się z uwagami, które miało samo Ministerstwo Finansów i przedstawiciele rządu. Uwagi te dotyczyły zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Będziemy dalej nad nimi pracować i informować państwa, jak będą wyglądały dalsze prace i uzgodnienia" – powiedział Szrot.
 
Minister finansów powiedział, że było to "bardzo dobre, konstruktywne" spotkanie. "Bardzo dziękujemy za te bardzo cenne uwagi, które Kancelaria Prezydenta i pan prezydent nam złożył. Są one zbieżne z naszymi spostrzeżeniami. Potwierdzam również nasze deklaracje, że nikt, kto zarabia do 12 800 zł brutto miesięcznie nie będzie tracił na Polskim Ładzie. Pracujemy nad tym, żeby wyeliminować wszystkie nieścisłości" – powiedział Kościński.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.
 
Na początku stycznia media informowały jednak o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają – według nich – naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.
 
Według resortu finansów dzięki tym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Chodzi – jak wskazano – m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Zaznaczono, że rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy