Reklama

Kraj

SG: w rejonie Szudziałowa doszło do siłowej próby przekroczenia granicy

Gabriela Bogaczyk / PAP
Dodano: 03.01.2022
58850_03st5
Share
Udostępnij
Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Szudziałowie doszło do siłowej próby przekroczenia granicy. Dwie osoby w cywilnych ubraniach rzucały kamieniami i gałęziami w stronę polskich patroli – poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Rzeczniczka przekazała, że w niedzielę ok. godz. 13.30 doszło do siłowej próby przekroczenia granicy na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Szudziałowie.

"Cztery osoby znajdujące się po stronie białoruskiej próbowały przedostać się na terytorium RP. Natomiast w tym czasie dwie osoby w ubraniach cywilnych – ale w czapkach z oznaczeniami, które przypominały oznaczenia służb białoruskich – przecięły concertinę nożycami. Potem zaczęły rzucać w stronę polskich patroli kamieniami i gałęziami przypominającymi drągi" – opisała por. Michalska.

Jak dodała, czterech mężczyzn po przekroczeniu granicy zostało zatrzymanych i następnie doprowadzonych do linii granicy. "Żaden z nich nie ubiegał się o ochronę międzynarodową. Nie deklarowali, że potrzebują pomocy medycznej" – wyjaśniła por. Michalska.

Później, na tym samym odcinku ochranianym przez placówkę SG w Szudziałowie, ok. godz. 3.50 w nocy polskie patrole zauważyły żołnierzy białoruskich, którzy cięli concertinę. "Po drugiej stronie schowanych było w krzakach około 10 cudzoziemców, ale na widok polskich patroli wszyscy się wycofali i nikt nie podjął próby przekroczenia granicy" – uzupełniła rzeczniczka.

Przekazała również, że w rejonie placówki SG w Płaskiej został zatrzymany samochód w którym Syryjczyk wiózł pięciu nielegalnych migrantów, obywateli Iraku.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Według danych Straży Granicznej, od początku 2022 r. polsko-białoruską granicę próbowały nielegalnie przekroczyć 44 osoby.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy