Reklama

Kraj

URE: od stycznia ok. 9 złotych więcej na rachunkach “kuchenkowiczów”

PAP
Dodano: 17.12.2021
58573_17gr3
Share
Udostępnij
W wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG OD miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną kwotowo o ok. 9 zł miesięcznie netto – szacuje Urząd Regulacji Energetyki.

Według wyliczeń URE, dla takiego statystycznego odbiorcy płatność będzie wyższa o 41 proc.

Dla odbiorców z grupy używającej gazu m.in do podgrzewania wody płatność wrośnie o 54 proc., czyli o 56 zł netto miesięcznie.

Natomiast odbiorcy zużywający większe ilości paliwa, np. do ogrzewania gazem domów, zapłacą o ok. 174 zł netto miesięcznie więcej, co oznacza wzrost płatności o 58 proc.

Średnio rachunki dla klientów PGNiG OD wzrosną o 54 proc.

Jak przypomniał URE, regulowana taryfa na sprzedaż paliw gazowych to cena maksymalna. Sprzedawcy mogą oferować gaz odbiorcom końcowym po cenach poniżej taryfy, zależnie od m.in. bieżących cen gazu.

Urząd podkreślił, że w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej ustawodawca przewidział obniżenie w pierwszym kwartale 2022 r. stawki podatku VAT na sprzedaż paliwa gazowego z 23 do 8 proc. Obniżona stawka podatku VAT przełoży się na końcowy rachunek konsumentów – odbiorców paliw gazowych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy