Reklama

Dom

Ceramiczny skarb z Dolnego Śląska

materiał promocyjny
Dodano: 02.12.2013
9371_ceramika_boleslawiec
Share
Udostępnij
Nie ma drugiej takiej ceramiki, jak ta z Bolesławca. Pięknie zdobiona, ręcznie malowana, szkliwiona – po prostu małe dzieła sztuki. Taka zastawa to prawdziwa ozdoba stołu. Połączenie tradycyjnego sposobu wypalania kamionki z nowoczesnym designer okazało się sukcesem.
 
Ceramika bolesławiecka wytwarzana jest od wieków z naturalnych glin kamionkowych, których pokłady znajdują się w okolicach Bolesławca, w dorzeczu Bobru i Kwisy. Odkrycia archeologiczne potwierdzają przekazywane przez źródła historyczne informacje, że pierwsze naczynia  ceramiczne powstały w mieście już w czasach średniowiecza. Przez wieki garncarstwo doskonale rozwijało się w tych okolicach.
 
Po II wojnie światowej przedsiębiorstwa ceramiczne rozpoczęły działalność na bazie starach wytwórni i zakładów. Dzięki temu udało się zachować ciągłość tradycji wytwarzania kamionki na Ziemi Bolesławieckiej. Szczególnie zasłużoną postacią jest Tadeusz Szafran, znany krakowski artysta ceramik, dzięki któremu udało się ponownie uruchomić przedwojenną wytwórnię Reinhold&Co. Na jej bazie powstały później Zakłady Garncarsko-Ceramiczne, które później weszły w skład Bolesławieckich Zakładów Ceramicznych Przemysłu Terenowego. W 1980 roku wyodrębniły się z nich Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” i w ten sposób zapoczątkowano renesans tradycyjnej kamionki bolesławieckiej. 

Naczynia są tu wytwarzane ręcznie, wyłącznie z naturalnych glin. Masę lejną lub masy plastyczne umieszcza się w formach gipsowych. Po uformowaniu naczynia są czyszczone, a do kubków i filiżanek przykleja się ucha, a następnie wypala w temperaturze 800oC.
 
Kolejnym etapem jest zdobienie. Zawsze wykonuje się to ręcznie farbami podszkliwnymi przy użyciu stempli i pędzli. Ozdobione naczynia pokrywane są szkliwem, które zapewnia trwałość i odporność na ścieranie. Ostatnim krokiem jest wypalanie naczyń w temperaturze powyżej 1200oC przez około 15 godzin. 
 

Ceramika z Bolesławca dostępna w sklepie HELIOS

ul. Przemysłowa 14, 35-105 Rzeszów,
tel./fax. +48 17 862-91-92, +48 17 862-88-93, +48 17 854-42-24
 
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 8:00-17:00, sobota 8:00-13:00
 
 
Odwiedź stronę i sklep internetowy na: www.helios-szklo.pl
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy