Reklama

Dom

Raport SmartSDI ułatwia zakup działki

Źródło informacji: Geo-System / PAP Mediaroom
Dodano: 20.02.2024
Raport SmartSDI ułatwia zakup działki
Raport SmartSDI ułatwia zakup działki
Share
Udostępnij

Zakup działki to kluczowy moment w drodze do spełnienia marzeń o własnym domu. Proces ten wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, aby uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości. Zanim więc podejmie się decyzję o zakupie warto przeanalizować różne czynniki, takie jak lokalizacja, stan prawny, warunki środowiskowe, które będą miały wpływ na możliwość zagospodarowania nieruchomości.


Potrzebne w tym celu dane gromadzone są w różnych rejestrach publicznych – aby uzyskać kompleksową informację, trzeba je pozyskać, przetworzyć i przeanalizować. Z pomocą w tym zadaniu przychodzi Raport SmartSDI dla działki udostępniany przez firmę Geo-System. Jest to popularne narzędzie sprawdzone już przez tysiące użytkowników – właścicieli, inwestorów oraz pośredników nieruchomości. To jedyny na rynku raport, który został nagrodzony przez Ministra Rozwoju i Technologii w konkursie na najlepsze innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji.

Wybór idealnej lokalizacji

Należy pamiętać, że kupując działkę pod budowę lub z istniejącą zabudową, nierzadko wybiera się miejsce, w którym będzie się już mieszkać do końca życia. Dlatego lokalizacja jest najważniejsza. Trzeba podkreślić, że o ile decyzja o wyborze regionu Polski jest sprawą indywidualną, to pewien zakres parametrów lokalizacyjnych działki jest stały niezależnie od tego, czy chce się ją kupić w Beskidach, na Kaszubach czy pod Wrocławiem. O czym należy pamiętać? Trzeba sprawdzić, czy wybrana lokalizacja spełnia oczekiwania inwestora pod względem dostępności do komunikacji publicznej, szkół, sklepów i innych istotnych punktów.

Może cię zainteresować

Reklama

Sprawdzenie warunków zabudowy działki

Kluczowe jest upewnienie się, że warunki zagospodarowania działki są zgodne z planami przyszłego właściciela nieruchomości. To także okazja do zweryfikowania obecnych i przyszłych planów rozwoju okolicy – sprawdzenia, czy w sąsiedztwie nie powstanie autostrada lub obiekt przemysłowy, który wpłynie negatywnie na wartość nieruchomości i łatwość użytkowania. W polskim prawie najważniejszym dokumentem, który definiuje sposób zagospodarowania nieruchomości, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku MPZP może być konieczne wydanie przez gminę decyzji o warunkach zabudowy.

Inne ważne parametry działki

Przed zakupem działki należy również sprawdzić, jakie inne czynniki mogą wpłynąć na możliwość jej zabudowania. Dotyczy to zarówno aspektów środowiskowych, w tym zagrożenia powodziowego, jak i antropogenicznych, np. występowania obiektów uciążliwych. Warto zwrócić uwagę na:

  1. zagospodarowanie terenu – istniejące i planowane;
  2. otoczenie nieruchomości (m.in. dostęp do mediów oraz bliskość obiektów uciążliwych);
  3. ukształtowanie terenu;
  4. uwarunkowania natury środowiskowej (np. bliskość terenów chronionych lub zalewowych);
  5. historię nieruchomości i zmian w jej otoczeniu.

Raport SmartSDI – wiarygodne i sprawdzone rozwiązanie

Wszystkie wymienione czynniki wpływające na atrakcyjność działki można sprawdzić w usłudze Raport SmartSDI – w jednym miejscu prezentowane są dane pochodzące z kilkudziesięciu oficjalnych rejestrów urzędowych. W bazie firmy Geo-System znajduje się ponad 38 mln działek i 8 mln adresów z całej Polski aktualizowanych na bieżąco. 

Geo-System 2

Raport SmartSDI dla działki można zamówić online, a wynik otrzymuje się niemal natychmiastowo. Wystarczy podać numer ewidencyjny działki lub wskazać nieruchomość na mapie. Dokument zostanie przygotowany w ciągu kilku minut i wysłany na adres e-mail w formacie PDF. Na stronie można zapoznać się z instrukcją zamawiania raportu – https://youtu.be/Fx95iJTpsS8.

Raport SmartSDI to nie tylko źródło cennych informacji, lecz także sposób na oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki niemu można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i ryzyka poniesienia dodatkowych kosztów związanych z zakupem działki lub budową na niej. Raport może być także pomocny, by negocjować lepszą cenę i warunki umowy ze sprzedawcą.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy