Reklama

Dom

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Materiał Partnera
Dodano: 23.03.2020
50417_photo-1580495834606-1cb1054277d3
Share
Udostępnij
Ubezpieczenie mieszkania jest zwykle pierwszym krokiem, jakiego dokonuje właściciel tuż po wprowadzeniu się do lokalu. Wówczas mieszkanie jest już wykończone. Co jednak w sytuacji, jeśli kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim? Czy ubezpieczenie takiego mieszkania jest w ogóle możliwe. Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?
Wiele osób zastanawia się jak kupować mieszkanie w sposób bezpieczny i czy je ubezpieczać. Jest to rozwiązanie polecane wszystkim nabywcom i uznawane za bardzo rozsądne. W razie uszkodzenia mieszkania (jak np. zalanie, włamanie, uszkodzenie na skutek silnego wiatru czy wad konstrukcyjnych budynku, pożar), jesteśmy w stanie odzyskać pieniądze i naprawić szkodę. Warto zadbać, by suma ubezpieczenia była równa wartości mieszkania – wówczas nie będziemy stratni. Zastanawiasz się w jaki sposób kupić mieszkanie i na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę podczas odbioru mieszkania? Bardzo istotną rzeczą jest zakup dobrego ubezpieczenia mieszkania – kalkulator ubezpieczeń nieruchomości, dostępny jest na portalu mfind.pl. Wszyscy nabywcy zastanawiają się, jaki jest koszt ubezpieczenia mieszkania. Cena zależna jest od wielu czynników i w tym przypadku świetnie sprawdzi się wspomniany kalkulator i porównywarka ofert.

 
Stan deweloperski mieszkania – czy warto ubezpieczyć?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest stan deweloperski. I tutaj pojawia się pierwszy problem, bowiem stan deweloperski może oznaczać co innego u różnych deweloperów. Precyzuje to dokładnie umowa, jaką zawieramy na zakup mieszkania i to w niej należy szukać odpowiedzi, co oznacza stan deweloperski w naszym konkretnym przypadku. Tylko na tej podstawie uda nam się uzyskać odszkodowanie w przypadku ewentualnych szkód w mieszkaniu.

Jak pokazuje rzeczywistość, zwykle jest tak, że gdy do szkody dojdzie jeszcze w stanie deweloperskim mieszkania, przed jego odbiorem, odpowiada za nią deweloper. Deweloperzy ubezpieczają cały budynek – nie konkretne mieszkania – na cały okres budowy. Dopiero po dokonaniu odbioru przez nowego właściciela i podpisaniu aktu notarialnego, właściciel może postarać się o ubezpieczenie. Warto wówczas zdecydować się na opcję tzw. „ubezpieczenia domu w budowie”, a po zakończeniu prac wykończeniowych przekształcić je w standardowe ubezpieczenie mieszkania. To ważne, bo jeżeli w budynku prowadzone są jeszcze prace budowlane, a budynek nieoddany do użytku, nasze mieszkanie, mimo że niezamieszkane, jest narażone na szkody. Ubezpieczenie mieszkania w opcji „w budowie” sprawdzi się idealnie, gdy nasze częściowo wykończone mieszkanie ulegnie zniszczeniu.

Podsumowując: mieszkanie w stanie deweloperskim, którego nie jesteśmy jeszcze właścicielami, ubezpieczone jest przez dewelopera (mury, a także stałe elementy). Po kupnie mieszkania i podpisaniu aktu notarialnego, ale jeszcze przed zamieszkaniem, warto zdecydować się na ubezpieczenie domu w budowie, które po zamieszkaniu możemy bez problemu zmienić na zwykłe ubezpieczenie nieruchomości.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy