Porady Metrohouse – kupujemy kawalerkę „pod wynajem”
Rada 1: Postaw na mniejsze metraże
Wybierając kawalerkę należy nastawić się na niewielki metraż. W Polsce nadal wynajmujemy nie metry kwadratowe, ale pokoje. Dlatego niezależnie od tego, czy mieszkanie ma 28 czy 34 m kw., możliwa do uzyskania kwota czynszu najmu może być identyczna. Zakup większego mieszkania nie będzie miał zatem odzwierciedlenia w wyższym czynszu, ale spowoduje obniżenie rentowności z inwestycji w porównaniu do mniejszego metrażu lokalu.
Rada 2: Zwracaj uwagę na cenę metra, nie całości
Zakup bardzo małego mieszkania (np. 18-20 m kw.) może okazać się nieuzasadniony ekonomicznie, ponieważ należy wziąć pod uwagę, że przy tak małych metrażach cena 1 m kw. zwykle znacząco odstaje od średnich cen rynkowych. Często nie zwracamy na to uwagi, sugerując się ceną całości lokalu.
Rada 3: Interesuj się również tańszymi lokalizacjami
Nie zawsze lokalizacja w centrum zagwarantuje wyższe zyski. Zakup mieszkania w centralnych rejonach miasta może być droższy nawet o 1/3 od podobnych lokali w oddalonych od centrum dzielnicach. W rzeczywistości uzyskanie proporcjonalnie wyższego czynszu może nie być wcale takie łatwe.
Rada 4: Bierz pod uwagę mieszkania do remontu
Warto poszukać mieszkań do doinwestowania. Koszt remontu niewielkiej kawalerki może nie przekraczać kilkunastu tysięcy złotych. Zły stan mieszkania nie powinien być wyznacznikiem przy zakupie, a czasem będzie atutem mieszkania.
Rada 5: Myśl tak jak Twój przyszły najemca
Kawalerki są wynajmowane często przez singli, ew. pary bez dzieci – czyli grupy o dużej mobilności. To sprawia, że warto zwrócić większą uwagę na dostępność komunikacyjną, bliskość obiektów użyteczności publicznej, sklepów, itp. Idealnie, jeśli do mieszkania przynależne będzie miejsce parkingowe, mile widziane są dodatkowe udogodnienia, takie jak np. schowek na rower.
Porady MetroHouse