Reklama

Dom

Żaluzje fasadowe – moda czy praktyczne rozwiązanie

Źródło: INTERNORM / BEMARES
Dodano: 12.02.2024
Żaluzje fasadowe
Żaluzje fasadowe
Share
Udostępnij

Współczesna architektura to przede wszystkim otwarta, nieskrępowana przestrzeń, jasność, czystość i przejrzystość. Stosuje się duże fasady szklane, szerokie okna panoramiczne i szklane drzwi przesuwne. Możliwości jest wiele, ale cel jest jeden – piękny widok i więcej naturalnego światła. Jak w nowoczesnym, przeszklonym domu zadbać o prywatność i ochronę przed nadmiernym słońcem?

Jeżeli mamy do czynienia z dużymi oknami, standardowe żaluzje czy rolety wewnętrzne nie sprawdzą się dobrze. Rozwiązaniem są rolety zewnętrzne bądź żaluzje fasadowe. Te drugie nie bez powodu zyskują coraz większą popularność. Jaką przewagę mają żaluzje fasadowe aluminiowe nad roletami elewacyjnymi? Co sprawia, że pyta o nie tak wielu klientów?

Żaluzje fasadowe – zacienienie pod Twoją kontrolą

Największą zaletą żaluzji fasadowych jest możliwość dokładnego dostosowania ilości światła, jaka wpada do wnętrza domu. Współczesne systemy sterowania umożliwiają obrót lameli w pełnym zakresie 180 stopni i z wysoką dokładnością, co umożliwia ich precyzyjne ustawienie i pełną kontrolę nad zacienieniem wnętrza.

Ważną rolę odgrywa również wygodna obsługa. Dzięki obecnym technologiom do sterowania systemem wystarczy aplikacja mobilna lub tablet z aplikacją I-tec SmartWindow. Zmiana nachylenia, opuszczenie lub podniesienie żaluzji to kwestia dosłownie jednego ruchu palcem w górę lub w dół. Dodatkowym atutem jest możliwość zdalnego sterowania systemem przez internet – np. zasłonięcia żaluzji już po wyruszeniu na wakacje.

żaluzje fasadowe


Żaluzje do inteligentnego domu jednorodzinnego

Największą zaletą współczesnych osłon okiennych jest możliwość integracji z centralnymi systemami zarządzania budynkiem. Dlatego produkty Internorm zostały odpowiednio skonfigurowane, aby współpracowały z Loxone Smart Home – jednym z najwygodniejszych rozwiązań domu inteligentnego przeznaczonych do budynków jednorodzinnych. Ta integracja otwiera szerokie możliwości automatyzacji takie jak samoczynne odsłanianie się żaluzji fasadowych o wschodzie słońca czy zmiana nachylenia lameli w zależności od pogody.

żaluzje fasadowe


Żaluzje czy rolety zewnętrzne – co wybrać?

To jedno z najczęściej zadawanych przez klientów pytań. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Warto poznać zalety obu rozwiązań. Jeżeli priorytetem jest dla nas nie tylko zacienienie wnętrza ale również dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniami, rolety aluminiowe są dobrym wyborem. Choć bezpieczne okna klasy RC2 stanowią dobrą barierę dla złodziei, próba ich sforsowania może doprowadzić do zarysowań czy wyszczerbień profilu. Dlatego rolety zewnętrzne pozwolą nam uchronić je przed tego typu uszkodzeniami.

Zdecydowaną przewagą żaluzji nad roletami jest znacznie większa kontrola nad wpadającym światłem. Doskonale sprawdzają się one szczególnie przy bardzo dużych oknach nawet do 5 metrów szerokości. W przypadku takich wielkopowierzchniowych przeszkleń rolety są zdecydowanie niewygodne – spuszczone odbierają szerokim oknom ich potencjał, a podniesione nie zapobiegają rażącym południowym promieniom słońca. Z tego powodu żaluzje fasadowe polecamy szczególnie tym klientom, którzy decydują się na okna bezramowe HX 300 Panorama albo drzwi przesuwne.

żaluzje fasadowe


Rodzaje żaluzji zewnętrznych

Istnieją różne rodzaje żaluzji fasadowych. Najbardziej popularnym oraz praktycznym typem są żaluzje zewnętrzne montowane w ociepleniu budynku. Kaseta jest docieplona pianką termoizolacyjną i jest ukryta w elewacji – widać wówczas tylko rewizję, prowadnice oraz lamele. Są również żaluzje z widoczną od zewnątrz skrzynką, którą można wykonać w kanciastym lub zaokrąglonym kształcie. Na rynku występują również żaluzje nadstawne, w których skrzynka umieszczona jest nad oknem i montowana wewnątrz otworu okiennego. Jest to jednak rozwiązanie nieefektywne energetycznie, ponieważ skrzynka żaluzji jest mostkiem termicznym.

Rodzaje żaluzji zewnętrznych

Konkludując żaluzje fasadowe to bardzo ciekawy i użyteczny produkt, który z jednej strony wzbogaca elewację budynku, a z drugiej strony pozwala na zarządzanie dostępem promieni słonecznych, dzięki czemu można unikać przegrzania pomieszczeń z dużymi przeszkleniami!

Więcej informacji na temat żaluzji fasadowych, okien, drzwi oraz akcesorii Internorm uzyskają Państwo w salonie firmy Internorm Rzeszów zlokalizowanym w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 12a. Kontakt: tel: 510 146 951, e-mail: internorm@bemares.pl, https://oknainternorm.pl/

Foto: INTERNORM / BEMARES

Czytaj także: Osłony przeciwsłoneczne – przegląd rozwiązań

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy