Reklama

Dom

Elewacja na gładko możliwa dzięki silikonowej masie

Ewelina Czyżewska
Dodano: 09.08.2017
34052_dom
Share
Udostępnij

Elewacje wykonywane na gładko, to ostatnio jedne z najbardziej popularnych wykończeń budynku. Nie tylko estetyczne wyglądają. Są przede wszystkim bardzo praktyczne, dlatego wykonawcy od dawana podejmowali próby ich wykonywania. Często były one jednak nieudane, bo powierzchnie te były bardzo sztywne, a tym samym narażone na różnego rodzaju odkształcenia i pękania. Teraz pojawiło się rozwiązanie, które pozwalają uniknąć tych problemów – jest nim masa silikonowa MSX.

– Elewacja wykonywana na gładko za pomocą masy MSX jest bardzo praktyczna, bo nie brudzi się tak jak standardowa, a do tego jest bardzo trwała – mówi Zbigniew Osiadły, autoryzowany i certyfikowany wykonawca spod Rzeszowa. – Wcześniej podejmowaliśmy próby wykonania elewacji na gładko przy pomocy szpachli i farby, jednak później często były z nią problemy, których nie ma przy stosowaniu masy silikonowej MSX. Co prawda jej wykonanie jest bardziej pracochłonne, ale wszelkie problemy z pojawiającymi się na tego typu elewacjach pęknięciami czy zarysowaniami, zostały wyeliminowane. Ja od momentu wprowadzenia jej na rynek, mam coraz więcej zamówień na gładkie wykończenie, a na te wykonane do tej pory, nie mam żadnych reklamacji.

Elewacja na gładko – najnowsze rozwiązania

Masa MSX, przy pomocy której można wykonywać tzw. elewację na gładko, jest rozwiązaniem nowym, chociaż zapotrzebowanie na tego typu produkt, było od dawna. – Jest to elewacja maksymalnie płaska, która nie posiada wyraźnej struktury – mówi Jan Pilch, doradca techniczny firmy Greinplast, która oferuje silikonową masę MSX. – Do tej pory, nasza firma odradzała wykonawcom wykonywanie tego typu elewacji, bo klienci często byli później niezadowoleni. Im większa ściana, tym większe są naprężenia, a te mogą przyczyniać się do pojawiania różnego rodzaju odkształceń i spękań. Jednak w związku z tym, że jest zapotrzebowanie na elewacje na gładko, stworzyliśmy produkt, który jest rozwiązaniem trwałym, a elewacja rzeczywiście gładka.

Aby uzyskać gładką powierzchnię elewacji, wykonywany jest cały system. – Najpierw na kleju montowany jest odpowiedni materiał termoizolacyjny, który następnie zabezpieczany jest warstwą zbrojoną w formie siatki – wyjaśnia doradca techniczny firmy Greinplast. – Na warstwę zbrojoną standardowo nakładamy  farbę podkładową, a później tynk o strukturze jednego milimetra. Następnie nanosimy masę MSX, która umożliwia wypłaszczenie i wyrównanie tej powierzchni. Masę tę zacieramy w sposób tradycyjny, a w związku z tym trzeba pamiętać, że ta elewacja nie będzie gładka jak kartka papieru, ale jej struktura jest prawie niewyczuwalna. Masę silikonową nakłada się w jednej lub dwóch warstwach. Przed, możemy ją zabarwić, a dzięki temu od razu po zatarciu uzyskamy kolor elewacji. Można też położyć białą masę, a następnie pokryć ją farbą silikonową.

Wszystkie produkty służące do wykonywania elewacji na gładko, są produktami silikonowymi. Ich wysoka jakość gwarantuje, że ta elewacja będzie mocna i trwała oraz bardzo elastyczna. Tego typu elewacja jest też odporna na zabrudzenia i łatwa w czyszczeniu. – Elewacje na gładko zbierają zdecydowanie mniej brudu, niż te posiadające wyraźną strukturę. Ale nie oznacza to, że nie musimy o nią dbać i jej czyścić – przestrzega Jan Pilch. – Natomiast jest to powierzchnia silikonowa, więc do jej czyszczenia wystarczy użyć myjki ciśnieniowej, nawet bez stosowania jakichś silnych środków czyszczących.

Masę MSX można kształtować i tworzyć tynki ozdobne

Masa MSX ma jeszcze jedną zaletę. – Można ją nakładać na elewację i kształtować w dowolny sposób, tworząc przy tym ozdobne tynki strukturalne – wyjaśnia doradca techniczny firmy Greinplast. –  Wówczas, należy nałożyć grubszą warstwę tej masy i przy pomocy narzędzi uformować dekorację. Później można ją pomalować na różne kolory i poprzecierać, a dzięki temu powstanie coś w rodzaju rzeźby ściennej.

Ostateczny wygląd elewacji, zależy jednak od umiejętności i wyobraźni wykonawcy. – Jest to  też metoda, która potrzebuje większego zaangażowania robotników, ze względu na to, że musi być wykonana dodatkowo jeszcze jedna warstwa – mówi Jan Pilch. – Ponadto, jest to produkt silikonowy, a w związku z tym, nakładamy na niego wyłącznie produkty silikonowe. Dzięki temu wygląda na bardziej subtelną i delikatną.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy