Reklama

Dom

Jak zabezpieczyć drewniane elementy wykończenia domu

Opracowała Ewelina Czyżewska
Dodano: 05.12.2016
30458_drewno-750x500
Share
Udostępnij

Naturalne drewno często wykorzystywane jest do wykończenia i dekorowania domów. Ale nic w tym dziwnego, bo w dużej mierze, to właśnie drewniane elementy nadają wnętrzu oryginalny charakter oraz przytulny i niespotykany klimat. Pamiętać jednak należy o tym, że aby drewniane elementy prezentowały się dobrze przez długie lata, musimy je odpowiednio zabezpieczyć.

To, jakich środków będziemy używać do zabezpieczenia drewnianych elementów, zależy od tego, co będziemy tym drewnem wykańczać. Bowiem innych środków użyjemy do pokrycia dużych powierzchni, takich jak podłogi czy schody, a innych do niewielkich dekoracji – drewnianych ramek czy skrzynki na biżuterię. Warto też przemyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć – czy zdobniczy, czy jedynie ochronny.

Może cię zainteresować

Reklama

Lakierowanie drewna zabezpiecza je przed skutkami nadmiernej eksploatacji

Lakier do drewna stosowany jest często jako środek, który ma zabezpieczać drewniane powierzchnie m.in. przed ścieraniem. Lakierowane są podłogi, balustrady, drzwi oraz boazeria. – Dobrą ochroną dla drewna będą lakiery oparte na żywicy poliuretanowej i akrylowej, utwardzającej się podczas odparowania rozpuszczalnika – mówi Dorota Turska z firmy Dragon Poland, producenta chemii budowlanej. – Natomiast, aby zaoszczędzić czas, warto zdecydować się na produkty, które nie wymagają również wcześniejszego użycia lakieru podkładowego.

Proces lakierowania nie jest trudny i można go wykonać w kilku krokach. Na początku należy odpowiednio przygotować powierzchnię, którą będziemy lakierowali. By to zrobić, należy usunąć wszelkie zabrudzenia – w tym tłuste plamy oraz resztki starych lakierów – a następnie oszlifować. Jeżeli w podłożu występują ubytki, trzeba je uzupełnić masą szpachlową do drewna, wygładzić i poczekać aż wyschnie.

Lakier przed otworzeniem najlepiej wstrząsnąć

Lakierowanie powinno się odbywać w temperaturach „pokojowych”. Lakier aplikujemy pasmami wszerz – najlepiej pod światło – do uzyskania cienkiej, jednolitej powłoki. Jeżeli producent zaleca, należy położyć kolejną warstwę, pamiętając przy tym, że robimy to po wyschnięciu poprzedniej, czyli po ok. 4-5 godzinach. Do aplikowania lakieru, najlepiej używać szerokiego pędzla, o długim, miękkim, naturalnym włosiu, ewentualnie wałka.

Bejce sprawdzają się przy odnawianiu mebli

Bejcę używamy głównie w celach dekoracyjnych. Preparaty tego typu podkreślają słoje drewna, a także barwią powierzchnię. Producenci zazwyczaj oferują wiele kolorów, w tym białe, pomarańczowe, niebieskie czy czarne. Dzięki dużej różnorodności kolorystycznej możemy uzyskać ciekawe efekty aranżacyjne. – Bejce bardzo dobrze sprawdzą się przy odnawianiu mebli, ich użycie może nadać starym elementom dekoracyjnym zupełnie nowy charakter – mówi ekspertka z Dragon Poland. – Proces aplikacji preparatu jest bardzo zbliżony do tego przy nakładaniu lakieru, z tą różnicą, że bejca o wiele szybciej wysycha. Pamiętajmy jednak, żeby po jej nałożeniu, użyć jeszcze lakieru w celu zabezpieczenia powierzchni.

Emalia w sprayu

Ci, którzy nie przepadają za używaniem pędzli czy wałków, mogą skorzystać z prostszych metod wykończenia drewna. Jedną z nich jest nałożenie emalii w aerozolu. Wcześniej jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Przed użyciem emalii należy nią wstrząsnąć, a później rozpylać w odległości ok. 30 cm od podłoża. Nałożenie kilku cienkich warstw da nam lepszy efekt, niż aplikacja jednej grubej.

Wykończenie drewna nie jest skomplikowaną czynnością, ale tak jak przy większości prac remontowych, tak i tutaj, musimy uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o dokładności. Prawidłowa aplikacja i użycie dedykowanych preparatów z pewnością dadzą wymarzony efekt.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy