Reklama

Biznes

Władysław Ortyl ponownie marszałkiem województwa

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 06.05.2024
Władysław Ortyl. Fot. Tadeusz Poźniak
Władysław Ortyl. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Władysław Ortyl rozpoczyna swoją czwartą kadencję jako marszałek województwa podkarpackiego. W poniedziałek radni sejmiku VII kadencji na inauguracyjnej sesji wybrali go ponownie marszałkiem. Za kandydaturą Ortyla głosowali wszyscy radni Zjednoczonej Prawicy, czyli 23 osoby spośród 32 obecnych na poniedziałkowej sesji. Dziewięcioro radnych było przeciw. W tym roku mija 11 lat Władysława Ortyla w fotelu marszałka, ale w tej kadencji zmienia się grono jego współpracowników. W nowym zarządzie znaleźli się: Piotr Pilch, Anna Huk, Karol Ożóg oraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która do niedawna była wiceprezesem Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Błogosławionej Rodziny Ulmów. Z zarządem województwa pożegnali się: Ewa Draus i Stanisław Kruczek.

Władysław Ortyl marszałkiem województwa jest od 2013 r. Ortyl jest też na trzecim miejscu listy PiS do Parlamentu Europejskiego z Podkarpacia i niewykluczone, że w czerwcu będzie miał dylemat, czy nadal być marszałkiem, czy przenieść się do Brukseli. Tym bardziej, że w ostatnich latach zdobywa rekordową liczbę głosów w wyborach samorządowych. W tegorocznych wyborach do sejmiku województwa miał najlepszy wynik w województwie i zagłosowało na niego ponad 44 tys. osób.

W przeszłości wicemarszałek, senator i wiceminister

Ortyl w latach 1979-1992 pracował w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu jako specjalista konstruktor. Od 1992 r. do 1998 r. był prezesem zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego MARR SA w Mielcu. W latach 1998-2005 był radnym województwa podkarpackiego oraz członkiem zarządu (1998-2002) oraz wicemarszałkiem (2001-2002).

W 2005 r. Ortyl został wybrany na senatora. W tym czasie w latach 2005-2007 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, a w Senacie był m.in przewodniczącym Komisji Obrony Narodowej oraz wiceprzewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Władysław Ortyl od 2013 roku marszałkiem województwa

Z fotelem senatora pożegnał się w maju 2013 r., kiedy został wybrany na marszałka sejmiku, po tym jak sejmik odwołał ówczesnego marszałka Mirosława Karapytę w związku z postawieniem mu zarzutów prokuratorskich m.in. o charakterze korupcyjnym. W kolejnych kadencjach samorządu w 2014 r. i 2018 r. Ortyl ponownie wybierany był na marszałka.

Sejmik województwa podkarpackiego liczy 33 radnych. W ostatnich wyborach PiS zdobyło aż 21 mandaty, choć w poprzedniej kadencji miało jeszcze więcej, bo aż 25 mandatów.  Koalicja Obywatelska ma 6 radnych, Trzecia Droga 4, a Konfederacja 2.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy