Świętowaliśmy decyzję, która dała początek naszemu miastu – miejscu ludzi odważnych, pracowitych i otwartych na przyszłość – podkreślał podczas uroczystości Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.
Uroczysta gala z okazji 672. urodzin miasta odbyła się w niedzielę w Filharmonii Podkarpackiej. Motywem przewodnim wydarzenia były dzieje Rzeszowa pokazane przez pryzmat sportu oraz ludzi sportu, którzy przez lata rozsławiali miasto w Polsce i na świecie. Takie spojrzenie – łączące historię z teraźniejszością – najlepiej pokazuje, jak dynamicznie rozwija się miasto i jak wiele powodów do dumy daje jego mieszkańcom.
– Przez te 672 lata zmieniały się granice, ustroje i pokolenia. Jedno pozostało niezmienne: Rzeszów zawsze rozwijał się dzięki swoim mieszkańcom – mówił Prezydent Rzeszowa.
Jak co roku podczas gali wręczono wyróżnienia. Osobowością Rzeszowa, głosami mieszkańców, została Monika Barłowska-Kuchar, Prezes Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Nadano też dwa bardzo ważne tytuły: Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa oraz Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa. Te wyróżnienia otrzymali odpowiednio prof. dr hab. n. med. Artur Mazur, prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wybitny lekarz, który od ponad 30 lat dba o zdrowie Rzeszowian oraz Sierioża Koczarian, trener skoków do wody i sportów gimnastycznych, który w czasie swojej kariery wychował kilka pokoleń rewelacyjnych sportowców.
Urodziny miasta to też nagrody gospodarcze dla lokalnych przedsiębiorców, których działania znacząco wpływają na rozwój Rzeszowa. W tym roku statuetki trafiły do firm:
– Makarony Polskie – kategoria „Innowacyjność”
– Handlopex – kategoria “Zrównoważony rozwój”
– Ideo – kategoria “Firma rodzinna”.