Reklama

Biznes

W Krośnie powstanie inkubator przedsiębiorczości za ponad 35 mln zł

Angelika Fila
Dodano: 20.08.2018
40415_gh
Share
Udostępnij

W Krośnie przy ul. Żwirki i Wigury powstanie inkubator przedsiębiorczości, na który składać się będzie hala produkcyjna i biurowiec. Innowacyjny inkubator ma pomóc w rozwoju przedsiębiorczości z obszaru „inteligentnych specjalizacji” województwa. Budowa ma się rozpocząć w październiku bieżącego roku, a zakończyć w 2020. Będzie to drugi taki inkubator w województwie podkarpackim, pierwszy znajduje się w Przemyślu.

Projekt obejmuje budowę inkubatora przedsiębiorczości razem z wewnętrznymi instalacjami oraz infrastrukturą zewnętrzną. Ponadto powstaną parkingi, drogi, ogrodzenie oraz dwa zjazdy. Powierzchnia nowej inwestycji to ponad 5 tys. m2. Dzielić się będzie na parterową halę, podzieloną na kilkanaście modułów produkcyjno-usługowych oraz skrzydło 3-kondygnacyjne, gdzie znajdzie się część administracyjna. Biura wyposażone zostaną w meble oraz przyłącza do mediów. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Celem projektu jest wsparcie przedsiębiorczości na obszarze MOF Krosno i wspieranie rozwoju gospodarczego, w tym działalności innowacyjnej. Inkubator ma skupiać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które działają nie dłużej niż 2 lata w branżach związanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa podkarpackiego: lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, informatyzacja i telekomunikacja oraz jakość życia.

Powierzchnia biurowa zajmie 900 m kw. a produkcyjna ponad 2,5 tysiąca m kw. W inkubatorze znajdzie się 26 pomieszczeń na działalność usługową i biurową, 11 boksów produkcyjnych, które będą mieć zaplecze w postaci antresoli o powierzchni ok. 200 m kw., a niektóre z nich będą mieć możliwość powiększenia nawet do 400 m kw.

– Jest to bardzo ważna inwestycja nie tylko dla Krosna, ale dla całego województwa podkarpackiego. Celem inwestycji jest tworzenie nowych, innowacyjnych miejsc pracy. Po analizach, które przeprowadziliśmy, zanim złożyliśmy wniosek, byliśmy pewni, że istnieje zapotrzebowanie na taki inkubator, dlatego cieszymy się, że  inwestycja powstanie. Jest to pierwszy tego typu inkubator w Krośnie. Znajdzie się w nim miejsce na usługi związane z doradztwem z zakresu finansów czy marketingu, a są to usługi niezwykle istotne dla początkujących przedsiębiorców. Jeżeli chodzi o wskaźniki realizacji projektu, to rok po jego zakończeniu, czyli w 2021, mamy mieć 11 przedsiębiorców. Liczymy jednak na to, że zainteresowanie będzie zdecydowanie większe. Chcieliśmy w taki sposób zaprojektować tę powierzchnię, aby spełnić przyszłe potrzeby przedsiębiorców, szczególnie młodych. Stawka za wynajem będzie bardzo preferencyjna, a inwestorzy będą mogli przebywać w inkubatorze przez okres 5 lat – mówi Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość inwestycji to ponad 35 mln. zł, z czego dofinansowanie wynosi 24 mln. zł.

– Jest to poniekąd forma zachęcania innych miast do składania wniosków o dofinansowanie. Zarządowi województwa podkarpackiego zależy na rozwoju gospodarczym całego regionu, a temu służą inkubatory przedsiębiorczości. Podpisaliśmy niedawno porozumienie z prezydentem Przemyśla, tam również kilka milionów złotych przeznaczyliśmy na podobną inwestycję. Są to miejsca, które sprawiają, że ludzie chcą inwestować, a stworzenie dobrych warunków do działalności gospodarczej to główne zadanie samorządu województwa. Są to dobrze wydatkowane pieniądze – dodaje Piotr Pilch, członek zarządu województwa podkarpackiego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy