Reklama

Biznes

Nagroda dla Podkarpacia. Za innowacje i pomoc Ukrainie

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 18.11.2022
69052_nagroda
Share
Udostępnij
Województwo Podkarpackie otrzymało nagrodę specjalną Prezydenta RP za innowacyjny charakter regionu oraz ofiarną pomoc, jaką mieszkańcy województwa od pierwszych dni wojny nieśli swoim sąsiadom z Ukrainy. Andrzej Duda statuetkę przekazał na ręce marszałka Władysława Ortyla i wojewody Ewy Leniart podczas gali Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP towarzyszącej Kongresowi 590, który rozpoczął się w czwartek w Rzeszowie. 
 
Kongres 590 gości w Rzeszowie przez dwa dni, od 17 do 18 listopada. Debaty, prelekcje, dyskusje o problemach energetycznych i współpracy z Ukrainą odbywają się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Uczestniczą w nich przedstawiciele polskiego rządu, przedsiębiorcy i goście z zagranicy. Wydarzeniu patronuje Prezydent RP i w czwartek przyjechał do Rzeszowa, by wziąć udział w gali Nagrody Gospodarczej. Co roku, oprócz nagród w różnych kategoriach wręczanych przedsiębiorcom, prezydent przyznaje także nagrodę specjalną. W tym roku otrzymało ją Województwo Podkarpackie. 
 
W uzasadnieniu prezydent podkreślił, że Podkarpackie otrzymuje ją za: „tworzenie szczególnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości innowacji w dziedzinach lotnictwa i kosmonautyki, informacji i telekomunikacji, motoryzacji i jakości życia. Za wiele pilotażowych aktywności, a także jako docenienie mieszkańców, organów administracji rządowej i samorządowej za pomoc Ukrainie na bezprecedensową skalę.”

Podkarpacie i Rzeszów na pomoc Ukrainie

Statuetkę z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrali wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, a zgromadzona publiczność doceniła to wyróżnienie oklaskami na stojąco.

– Nagrodę odebraliśmy z panią wojewodą, ale to wyróżnienie dla całego województwa przede wszystkim za ofiarną i bezinteresowną pomoc jaką nasi mieszkańcy spontanicznie udzielali i wciąż udzielają Ukraińcom. Jesteśmy bardzo miło i pozytywnie zaskoczeni przyznaniem tej nagrody. Od lat znajdujemy się w czołówce innowacyjnych województw. Mamy kreatywnych przedsiębiorców, którzy szukają nowoczesnych rozwiązań, sięgają po dofinasowania, a ostatni festiwal startupów tylko to potwierdził – powiedział marszałek województwa Władysław Ortyl.   
 
Prezydent Andrzej Duda w imieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przekazał również wyróżnienie dla Rzeszowa – honorowy tytuł Miasta-Ratownika nadany stolicy Podkarpacia przez ukraińskiego prezydenta za pomoc niesioną jej obywatelom w czasie wojny z Rosją. Tytuł odebrał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Nagrodzone firmy

Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP przyznano w siedmiu kategoriach. Kandydatów zgłosiło niemal 200 instytucji, spośród których kapituła wybrała po trzech nominowanych. Wśród nominowanych znalazły się także przedsiębiorstwa z Podkarpacia: w kategorii „Lider MŚP” – firma Cadway – Automotive z Jasionki, która zajmuje się projektowaniem elementów nadwozi samochodowych oraz Huta Stalowa Wola w kategorii „Badania+Rozwój”.   
 
Ostatecznie nagrody przypadły następującym przedsiębiorstwom: 
 
* w kategorii „Lider MŚP” laureatem została Ekoenergetyka-Polska S.A z Zielonej Góry,
* w kategorii „Narodowy Sukces”: H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o. z Poznania,
* w kategorii „Międzynarodowy Sukces”: Advanced Protection Systems S.A. z Gdyni,
* w kategorii „Odpowiedzialny Biznes”: RST Roztocze sp. z o.o. z Tomaszowa Lubelskiego,
* w kategorii „Firma Rodzinna”: Ster sp. z o.o. z miejscowości Swadzim,
* w kategorii „Badania+Rozwój”: ADJ Nanotechnology sp. z o.o. z Białegostoku,
* w kategorii „STARTUP_PL”: Chronospace sp. z o.o. z Gdańska.
 
Prezydent Duda przyznał również specjalną nagrodę indywidualną dla Beaty Drzazgi, założycielki i prezeski spółki BetaMed z Katowic.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy