Reklama

Biznes

Prawie 2 mld zł z Polskiego Ładu dla samorządów na Podkarpaciu

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 25.10.2021
57263_leniart
Share
Udostępnij
W poniedziałek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki przekazała symboliczne czeki dla samorządowców. Chodzi o Rządowy Fundusz Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych skierowany do samorządów w całym kraju, który został uruchomiony w ramach Polskiego Ładu. Rzeszów dostał 35 mln zł na przedłużenie ulicy Warszawskiej oraz termomodernizację sześciu szkół i przedszkoli.
 
Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.
 
Ale to, co wydaje się atrakcyjne na pierwszy rzut oka, przy bliższym poznaniu może okazać się zabójcze dla samorządów. Na skutek wprowadzenia Polskiego Ładu dochody samorządów mogą spaść aż o 13,6 mld zł rocznie. Dziura w dochodach to głównie efekt podwyższenia do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, która powoduje mniejsze wpływy z PIT, będące najważniejszym źródłem dochodów dla samorządów. Rzeszów może przez to utracić nawet 90 mln zł. O tych wyliczeniach i stratach w poniedziałek nikt w Rzeszowie nie mówił. Było o założeniach Polskiego Ładu w ramach którego uruchomiono Rządowy Fundusz Polski Ład– Program Inwestycji Strategicznych skierowany do samorządów w całym kraju.
 
– To historyczny moment dla mieszkańców regionu. 1 mld 754 mln zł trafi do samorządów z terenu województwa podkarpackiego. Ta kwota zostanie przeznaczona na najważniejsze, najbardziej potrzebne, kluczowe inwestycje, które zostały wybrane przez naszych samorządowców – mówiła w poniedziałek Ewa Leniart.  – Te  środki sprawią, że nie tylko samorządy będą mogły zrealizować oczekiwane przez mieszkańców inwestycje, ale będą także kołem zamachowym dla podkarpackiej gospodarki.
 
W Rzeszowie za 35 mln zł rozbudowana zostanie droga powiatowa na przedłużeniu ul. Warszawskiej oraz zrobiona zostanie termoizolacja sześciu szkół i przedszkoli.
 
– Te kilkadziesiąt milionów dla każdego z naszych miast trafi na bardzo potrzebne inwestycje. W imieniu moich kolegów prezydentów, mogę powiedzieć, że bardzo za te fundusze dziękujemy, zabieramy się do pracy, tak aby jak najszybciej te środki zasiliły naszą gospodarkę – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
 
Czek w imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego odebrał marszałek Władysław Ortyl. Regionalny samorząd otrzyma prawie 100 mln zł. Duża część tej kwoty trafi na modernizację bieszczadzkich dróg.
 
Za 69,2 mln zł zmodernizowane zostaną drogi wojewódzkie w Bieszczadach. Rozbudowana i przebudowana zostanie także DW 986 odc. Ostrów – Ropczyce wraz z budową mostu na rzece Wielopolka i budową wiaduktu w m. Ropczyce nad linią kolejową nr 91. Wysokość dofinansowania to 28,5 mln zł.
 
Senator PiS, Stanisław Ożóg przekonywał, że te fundusze pozwolą samorządom odbić się po spowolnieniu spowodowanym pandemią.

– Związek Miast Polskich opracował dokument dotyczący sytuacji finansowej samorządów, z którego wynika, że 2019 r. był szczytem, jeżeli chodzi o zasobność finansową samorządów na realizację wszystkich zadań. W roku 2020 nastąpiło pewne załamanie. Te pieniądze, które dziś zostają rozdysponowane oraz zmian w ustawie o dochodach samorządów, która kieruje dodatkowo do samorządów ponad 12 mld zł –  daje nadzieję na to, że samorządy będą dobrze funkcjonować w kolejnych latach – dodał Ożóg.
 
W uroczystości wręczenia symbolicznych czeków wzięli udział: senator PiS, Stanisław Ożóg oraz posłowie PiS: Teresa Pamuła, Piotr Babinetz, Tadeusz Chrzan i Andrzej Szlachta. Obecni byli także prezydent Krosna Piotr Przytocki, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun oraz prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy