Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Tadeusz Ferenc rezygnuje. Minister Warchoł chce być prezydentem Rzeszowa

A A A
Aneta Gieroń

Dodano: 10-02-2021

Tadeusz Ferenc i Marcin Warchoł. Fot. Archiwum VIP Biznes&Styl

Tadeusz Ferenc i Marcin Warchoł. Fot. Archiwum VIP Biznes&Styl

W środę Tadeusz Ferenc potwierdził, że żegna się z Ratuszem i zaapelował, by w przedterminowych wyborach zagłosować na Marcina Warchoła, posła Solidarnej Polski, który dwa lata temu kandydował do Sejmu z Rzeszowa. Na konferencji był też obecny minister Warchoł, który potwierdził swoją chęć kandydowania na prezydenta Rzeszowa i zapowiedział wystąpienie z Solidarnej Polski. Zamierza wystartować jako kandydat bezpartyjny i obywatelski. 
 
- Ponad 18 lat temu zostałem prezydentem Rzeszowa i to był wspaniały czas. To co udało się zrobić i jak zmieniło się miasto - to Państwa zasługa. Waszego zaangażowania i pomysłów. Rzeszów jest bogaty w mądrość jego mieszkańców. To był dla mnie wielki zaszczyt i honor być prezydentem Rzeszowa. Podjąłem niełatwą decyzję o rezygnacji. Bardzo dziękuję wszystkim współpracownikom, którzy pracowali na rzecz miasta. Jestem przekonany, że moim ukochanym miastem kierować będą ludzie mądrzy, uczciwi i otwarci na potrzeby mieszkańców. Taką osobą jest minister Warchoł , który gwarantuje dalszy rozwój Rzeszowa. Chciałbym, by to on kierował miastem, rozwijał je, przyłączał nowe miejscowości do Rzeszowa i wspierał nowe inwestycje – stwierdził Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. 
Reklama

Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, potwierdził swój udział w wyborach i zapowiedział wystąpienie z Solidarnej Polski.
 
Warchoł podkreślał, że to jest koniec epoki, która w dziejach Rzeszowa zapisze się złotymi zgłoskami.
 
- Prezydent Ferenc zostawia Rzeszów jako lidera wśród miast przyjaznych dla biznesu, inwestycji samorządowych czy przyjaznych dla młodych – wyliczał Marcin Warchoł. – Do tego innowacyjne inwestycje: okrągła kładka, multimedialna fontanna, przystanki autobusowe grzejące w zimie, most im. Tadeusza Mazowieckiego zbudowany w 13 miesięcy.
 
Przypomniał też, że w czasie prezydentur Tadeusza Ferenca budżet miasta zwiększył się z 300 mln zł na przestrzeni lat do prawie 2 mld zł. Także powierzchnia Rzeszowa rozrosła się do prawie 130 km kw.

- Tym większym zaszczytem jest obdarzenie mnie zaufaniem przez prezydenta Ferenca – mówił Warchoł. – Zrobię wszystko, żeby tego zaufania nie zawieść i dalej tak dynamicznie rozwijać miasto. Będę startował jako kandydat obywatelski, bezpartyjny i niezależny. Rezygnuję z członkostwa w Solidarnej Polsce i polityki w Warszawie.
 
I choć jesteśmy dopiero na starcie wyborów na nowego prezydenta Rzeszowa, Marcin Warchoł już zapowiedział, że w razie ewentualnej wygranej, utrzyma zatrudnienie wszystkich osób obecnie wykonujących pracę pod jakimkolwiek tytułem prawnym w Urzędzie Miasta, służbach i spółkach miejskich.
 
Wspólna konferencja prezydenta Tadeusza Ferenca oraz posła Marcina Warchoła wywołał duże emocje wśród polityków, ale i samych rzeszowian. Wiele osób jest zawiedzionych, że pożegnanie prezydenta Ferenca nie było rozmową z mieszkańcami, ale początkiem kampanii wyborczej na nowego już prezydenta Rzeszowa.
Reklama

- Jestem rozczarowana konferencją – przyznała Elżbieta Łukacijewska, europosłanka Platformy Obywatelskiej. – Mam wrażenie, jakbyśmy wyszli z komunizmu i wrócili do komunizmu, po tym co zobaczyłam dzisiaj z Ratusza. Przez wiele lat współpracowałam z prezydentem Rzeszowa i to był wspaniały gospodarz miasta. Szkoda, że swoje pożegnanie zamienił w propagandę przedwyborczą.
 
Posłanka przygotowała też specjalne pożegnanie dla Tadeusza Ferenca na Facebooku, ale po konferencji zmieniła treść wpisu i ostatecznie opublikowała następujący post; „To miał być inny wpis. Wpis o tym, że po ponad 18 latach prezydent Tadeusz Ferenc rezygnuje z urzędu. Żadnej partii nie był wierny, wiele zwodził, bo Jego partią było Miasto Rzeszów i Jego Mieszkańcy. I wszystko podporządkował ich interesowi. Może nie wszystko było idealne, podobnie jak nie ma idealnego człowieka, ale Wszyscy byliśmy dumni z sukcesów Rzeszowa... Ku mojemu zdumieniu Pan Prezydent poparł człowieka od Ziobry, z partii, która za nic ma prawo, demokrację i sprawiedliwość. Tak było za komuny. Czyżby historia w Rzeszowie zatoczyła koło? Żegnając się z urzędem Prezydent Ferenc poświecił sobie i mieszkańcom 1 minutę a przez 21 zachwalał ministra Warchoła na swojego następcę. Szok. Na szczęście prezydenta wybierają mieszkańcy Rzeszowa, a ja wierzę w ich mądrość.”
 
Marcin Fijołek, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Rzeszowa, przyznał, że był zaskoczony obecnością ministra Warchoła na konferencji.
 
- Byłem pewny, że to będzie czas, który pan prezydent wykorzysta na pożegnanie się z mieszkańcami i podziękowanie za te ostatnie prawie dwie dekady w Ratuszu – stwierdził Fijołek. – Zwłaszcza, że panu prezydentowi, jak najbardziej należą się duże podziękowania - wiele dobrego udało mu się w Rzeszowie zrobić. Wiele wciąż czeka na zrobienie.
Reklama
 
Prawo i Sprawiedliwość wystawi swojego kandydata, ale zaprezentuje go dopiero wówczas, gdy wszystkie procedury związane z odejściem prezydenta Ferenca zostaną zakończone.
 
Kandydata na prezydenta Rzeszowa wystawi też Platforma Obywatelska.

- To będzie wspólny kandydat opozycji, którego ogłosimy może już na początku przyszłego tygodnia – zapowiada Zdzisław Gawlik, szef Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu. Będzie to osoba związana z Rzeszowem, świetnie znająca jego realia i gwarantująca rozwój miasta.
 
Jak przyznaje Zdzisław Gawlik, zamyka się wspaniała historia Rzeszowa i nie można zaprzepaścić osiągnięć ostatnich kilkunastu lat.
 
 
Fot. Archiwum Urzędu Miasta Rzeszowa

- Jestem tylko rozczarowany, że swoje prawie dwie dekady w Ratuszu pan prezydent zamykał konferencją prasową, na której tak nachalnie lansował posła Solidarnej Polski na nowego prezydenta Rzeszowa.  To nie było potrzebne – dodał Gawlik.
 
Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa i koordynator ruchu miejskiego Rzeszów Smart City, potwierdza, że wśród partii opozycyjnych trwają uzgodnienia, co do wystawienia jednego kandydata, który będzie miał za zadanie wygrać z kandydatem albo kandydatami Zjednoczonej Prawicy, czyli Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski.
 
- Bo chyba nikt nie uwierzył, że od dzisiaj minister Warchoł nagle stał się bezpartyjny, obywatelski i niezależny – komentował Konrad Fijołek. – Zależy nam, by to była osoba autentycznie związana z Rzeszowem, a nie taka, która na wyrost przywołuje swoje związki z miastem. Nie traktuję bowiem poważnie słów posła Warchoła, który twierdzi, że w Rzeszowie chodzi na lody i tutaj kupuje garnitur na rodzinną uroczystość.
Reklama
 
W najbliższych dniach dowiemy się, kto zostanie komisarzem w Rzeszowie i będzie odpowiedzialny za zorganizowanie wyborów prezydencki. Tę osobę wskaże premier RP, Mateusz Morawiecki. Na giełdzie nazwisk komisarzy wymieni są m.in. Wojciecha Buczaka i Krystynę Wróblewską. Dość naturalne wydaje się też, że osoba, która zostanie komisarzem będzie też kandydatem PiS na prezydenta Rzeszowa.
 
Pismo Tadeusza Ferenca o rezygnacji ze stanowiska prezydenta Rzeszowa jeszcze w środę, 10 lutego ma trafić do komisarza wyborczego. W ciągu dwóch tygodni komisarz rozpatrzy rezygnację i wyda postanowienie o wygaszeniu mandatu prezydenta Rzeszowa. Po opublikowaniu postanowienia w Dzienniku Urzędowym, premier RP wyznaczy komisarza, który w ciągu 90 dni ma zorganizować przedterminowe wybory.
 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-11-28 09:58
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-11-25
USD 4,5111 +0,02%
EUR 4,6884 -0,23%
CHF 4,7729 -0,17%
GBP 5,4497 -0,08%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.