Reklama

Biznes

PiS pierwszy, ale większość w Sejmie dla Opozycji

Aneta Gieroń, PAP
Dodano: 15.10.2023
Fot. Facebook PO i PiS
Fot. Facebook PO i PiS
Share
Udostępnij

W niedzielę o godzinie 21.00 Ipsos pokazał wyniki swojego badania przed lokalami wyborczymi (90 tys. ankiet). PiS dostał 36,80 proc. głosów, KO – 31,60 proc. Trzecia Droga 13,00 proc., Nowa Lewica – 8,60 proc., a Konfederacja – 6,20 proc. Bezpartyjni Samorządowcy dostali 2,40 proc., a Polska Jest Jedna – 1,20 proc. Frekwencja wyniosła 72,90 proc. Frekwencja referendum sięgnęła 40 proc., a to za mało by było wiążące.

Przewidywane mandaty to 200 dla PiS, 163 dla KO, 55 dla Trzeciej Drogi, 30 dla Lewicy i 12 dla Konfederacji. W sumie demokratyczna opozycja ma mieć 248 mandatów. Ktoś jednak straci jeden mandat, który przypadnie mniejszości niemieckiej.

Wedle wstępnych szacunków oznacza to, że opozycja może mieć w sumie prawie 250 mandatów. To solidna większość, choć za mało, by obalić prezydenckie weto (276 głosów w Sejmie).

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk po wyborach 2023

– Zrobiliśmy to! –  tak wyniki exit poll skomentował Donald Tusk. – Nigdy w życiu nie byłem tak szczęśliwy. Wygrała Polska! Wygrała demokracja!

– To nasz czwarte zwycięstwo w wyborach parlamentarnych i trzecie po kolei. To wielki sukces naszej formacji i naszego projektu dla Polski. Przed nami pozostaje jeszcze pytanie, czy ten sukces będzie można zmienić w kolejną kadencję naszej władzy. I tego jeszcze w tej chwil nie wiemy. Ale musimy mieć nadzieję i wiedzieć, że niezależnie od tego, czy będziemy przy władzy, czy będziemy w opozycji, ten projekt będziemy na różne sposoby realizować. I nie pozwolimy na to, by Polskę zdradzono – mówił Jarosław Kaczyński zaraz po godzinie 21.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy