Reklama

Biznes

Kurs SEO — jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 25.01.2024
nick-morrison-FHnnjk1Yj7Y-unsplash-Resizer-_750Q75
Share
Udostępnij

W świecie, w którym większość operacji handlowych oraz poszukiwanie konkretnych usług odbywa się przez Internet, widoczność w wyszukiwarce Google oraz umiejętność skutecznego przyciągania uwagi klientów to absolutna podstawa. Według fachowców od kursów SEO i pozycjonowania, działania te możesz wykonywać we własnym zakresie. Pod warunkiem że wiesz, jak się za nie zabrać.

W Sieci można znaleźć mnóstwo różnorodnych kursów SEO. Jeśli im się jednak przyjrzeć z bliska, każdy z nich skupia się na pomniejszym zagadnieniu lub krąży wokół tematu, jakim jest pozycjonowanie i SEO. Szkolenie, aby było skuteczne, czyli dało podstawową wiedzę i umiejętności, powinno przedstawiać przede wszystkim filary, na jakich opiera się całe zagadnienie. Rozwijanie zainteresowań związanych z kursami SEO czy uzupełnianie wiedzy o dodatkowe mechanizmy to zadanie na nieco później. Zanim zaczniesz pierwszy kurs SEO, sprawdź, jaki najlepiej dla siebie wybrać i na co zwrócić uwagę, zanim się zapiszesz.

SEO to z angielskiego Search Engine Optimization, czyli optymalizowanie zasobów strony pod kątem wyszukiwarek internetowych. Kurs SEO w teorii powinien więc uczyć o mechanizmach, dzięki którym konkretna witryna internetowa jest widoczna w wyszukiwarkach internetowych na wyższych pozycjach. Im wyższa pozycja, tym lepsza widoczność dla użytkowników Google, których uwaga skupia się zwykle na kilku pierwszych wyświetlających się wynikach.

SEO jest jedną z części składowych pozycjonowania, które wykorzystuje różne narzędzia. W pozycjonowaniu tak samo ważne jest przeprowadzenie bieżącej, rzetelnej analizy danych znajdujących się na stronie oraz analiza stron internetowych konkurencji. W procesie trzeba uwzględnić też tworzenie merytorycznego, wartościowego contentu, czyli treści, a także prawidłowe dopasowanie do nich wstawianych na stronie obrazów. W pozycjonowaniu wykorzystuje się ponadto link building, czyli proces pozyskiwania zewnętrznych linków ze stron uważanych za wartościowe dla odbiorcy. Profesjonalne pozycjonowanie obejmuje także konstruowanie użytecznych metadanych, pozbycie się duplicate content, ale także analiza prędkości, z jaką ładuje się strona w przeglądarkach internetowych. 

Ostatecznie więc kursy związane z pozycjonowaniem stron www – kursy SEO – dają narzędzia, wiedzę i metody, dzięki którym marka zyskuje większe grono odbiorców. Szkolenia uczą jednocześnie analizowania danych i bieżącego przekształcania swojej strony tak, by była widoczna dla użytkowników jako użyteczna i wartościowa.

Przegląd internetowych kursów SEO

W Internecie nie brakuje fachowców od kursów pozycjonowania i SEO. Jeśli się bliżej przyjrzeć zagadnieniu, większość z nich to płatne szkolenia SEO. W ich zakres zwykle wchodzą pojedyncze tematy z całej, obszernej dziedziny, jaką jest optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych.

Zainteresowani mogą natknąć się na opracowania konkretnych zagadnień, które dla osób początkujących będą raczej mało klarowne. Wśród propozycji szkoleń SEO online są te związane z optymalizacją strony sprzedażowej, z naciskiem na zwiększanie konwersji, analizą oraz wizualizacją danych, skupiające się na narzędziu Google Analytics, tworzeniu skutecznych stron sprzedażowych, pozyskiwaniu klientów czy zwiększaniu sprzedaży.

Osoby anglojęzyczne mogą dodatkowo skusić się na zagraniczne propozycje odnoszące się do SEO – szkolenia liderów w tej dziedzinie z innych krajów również są dostępne w Polsce. Opracowanie zagadnienia, jakim jest SEO, nie różni się jednak wiele od tego, co jest dostępne w naszym kraju. Propozycje wciąż lawirują wokół pobocznych wątków, jak: SEO & Social Media Marketing Strategy, Digital Marketing, Mobile SEO, WordPress SEO, Google SEO. Tematów, jak widać, nie brakuje, jednak żaden z nich nie będzie raczej dedykowany osobom początkującym.

Czy istnieje skuteczny, darmowy kurs SEO?

Dostęp do wiedzy dotyczącej korzystania z SEO i pozycjonowania oraz przełożenia ich na sprawne funkcjonowanie własnego biznesu jest powszechny. Informacje o nich są jednak dość chaotyczne, szczególnie dla początkujących.

Z tego powodu przez liderów branży tworzone są zupełnie darmowe kursy SEO, obejmujące wszystkie bazowe zagadnienia – od podstaw do bardziej zaawansowanych technik. Kompleksowe wyjaśnienie najważniejszych pojęć, zasad i procesów rządzących optymalizacją stron www jest podstawą do tego, by na późniejszych etapach radzić sobie z pozycjonowaniem samodzielnie.

W jaki sposób wybrać kurs SEO dla siebie i czym się kierować?

Szukając kursu SEO dla siebie, powinieneś wziąć pod uwagę dwie najważniejsze zmienne. Pierwszą z nich jest Twój aktualny poziom wiedzy i umiejętności, związanych z pozycjonowaniem stron czy znajomością narzędzi. Druga powinna uwzględniać potrzeby Twojej firmy i jej bieżącą pozycję w wyszukiwarce, widoczność w Sieci i w social mediach, liczbę klientów oraz cel, na jaki nakierowane są Twoje działania.

Szkolenia najlepiej zacząć od porządnie przygotowanego, darmowego kursu SEO, który można znaleźć w dobrej agencji marketingowej. Warto, aby dawał szeroką i pełną perspektywę na całe zagadnienie. Dzięki temu osoby, które są odpowiedzialne za generowanie ruchu na stronie, czyli przyciąganie nowych klientów, będą w stanie po ukończeniu szkolenia SEO zająć się tymi kwestiami samodzielnie – z bardzo dobrymi rezultatami.

Podsumowanie, czyli wszystko o skutecznych kursach SEO przez Internet

Podsumowując, wśród gąszczu różnorodnych propozycji od agencji marketingowych i specjalistów od SEO – szkoleń dotyczących pomniejszych kwestii, związanych z pozycjonowaniem stron, warto zabrać się za podstawy. Dobrze jest wybrać do tego celu w pełni darmowy kurs SEO, zawierający wszystkie najważniejsze elementy, bazowe informacje i dokładne wyjaśnienie procesów, ich złożoności i zależności. To najlepszy punkt wyjścia do poszerzania swojej wiedzy w zakresie marketingu internetowego i zwiększania sprzedaży.

Powyższy tekst powstał dzięki współpracy z Michałem Całką z Octamedia.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy