Reklama

Biznes

Podkarpackie startupy na oku biznesu. RARR zapowiada II CSF

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 30.11.2021
58093_zwyciezcy_
Share
Udostępnij
Udział w Carpathian Startup Fest 2021 przyniósł startupowi Maas Loop z Rzeszowa nie tylko wysokie nagrody pieniężna, ale również propozycje od funduszy inwestycyjnych i zaproszenie Polsko-Katarskiej Izby Handlowej. – Dla nas to niesamowity sukces – przyznaje Paweł Ciesielski z Rzeszowa, współtwórca startupu Maas Loop, który jako jeden z wielu miał okazję zaprezentować wynalazek podczas startupowego festiwalu, które przyciągnęło ponad 250 osób, w tym dziesiątki inwestorów, gotowych wesprzeć kapitałowo ciekawe pomysły na biznes. Organizator wydarzenia, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., już zapowiada drugą edycję – CSF 2022. Data została ustalona – 6 października.
 
Dla Pawła Ciesielskiego z Rzeszowa, współtwórcy startupu Maas Loop, było to pierwsze publiczne wystąpienie i od razu sukces – raczkująca spółka zdobyła 15 tys. zł nagrody. Podczas Carpathian Startup Fest 2021, który odbył się w październiku w G2A Arena w Jasionce, startup zaprezentował inwestorom kruszarki dla lokali gastronomicznych. Zmieniają one butelki w piasek, dzięki czemu miesięczne koszty wywozu śmieci zredukowane zostają pięciokrotnie. Pięć razy mnie kubłów na śmieci oznacza pięć razy mniejsze rachunki. Ten prosty zysk, jaki może osiągnąć klient wynajmujący lub kupujący kruszarkę rzeszowskiej firmy, przemówił do wyobraźni wielu inwestorów. Nie tylko nagrodzili startup Maas Loop I miejscem za prezentację, ale i zaprosili na rozmowy. – W ciągu trzech tygodni od Carpathian Startup Fest rozmawialiśmy już z niemal dziesięcioma funduszami inwestycyjnymi i otrzymaliśmy zaproszenie od Polsko-Katarskiej Izby Handlowej. Wynalazkiem zainteresował się także rzeszowski ratusz. W najbliższych tygodniach zdecydujemy, z którym inwestorem podejmiemy współpracę. Oczekujemy od niego kapitału na skalowanie biznesu oraz doświadczenia we franczyzach. Organizatorom festiwalu startupów już mogę dziękować, bo otworzył on przed nami wiele drzwi – podkreśla Paweł Ciesielski.
 
Startup Maas Loop był jednym z 24 pomysłów biznesowych i spółek, jakie zaprezentowały się na scenie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce. Zostały wybrane spośród 140 zgłoszeń do udziału w Carpathian Startup Fest 2021, które napłynęły do Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
 
– Cieszymy się, że te wszystkie działania, które podejmujemy, by wspierać startupy przynoszą efekty, począwszy od programu Platform Startowych Start In Podkarpackie, w którym pomogliśmy już ponad 70 startupom otrzymać milionowe dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przez preferencyjne warunki działalności w Inkubatorze Technologicznym Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”, po Carpathian Startup Fest, który przyniósł spodziewane efekty. Zależało nam, aby skojarzyć potencjalnych inwestorów ze startupowcami, osobami z ciekawymi pomysłami na biznes, a także młodymi spółkami, które już radzą sobie na rynku, ale potrzebują kapitału na rozwój. I to się udało. Trwają rozmowy o zaangażowaniu kapitału w konkretne przedsięwzięcia i mamy nadzieję, że zakończą się sukcesami – mówi Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A. 
 
Taką nadzieję ma również marszałek Władysław Ortyl, który otwierając CSF 2021 stwierdził, że podejmowane dziś działania, mają wpływ na utrzymanie wysokiego tempa rozwoju Podkarpacia w przyszłości. To z kolei wiąże się z pozyskiwaniem dla regionu innowacyjnych projektów. – Województwo podkarpackie zajmuje dobre miejsca w różnych rankingach innowacyjności, ale żebyśmy mogli się utrzymać na tym podium, to potrzebne są takie właśnie wydarzenia, jak festiwal startupów. Jest potrzebna taka właśnie praca – trzeba znaleźć, zaopiekować się i oszlifować innowacyjne pomysły. Startupy to przyszłość, jeśli chodzi o innowacje. Dlatego ważne jest, abyśmy myśleli o młodych ludziach, ich aktywności i pomysłach. Jeśli nie będziemy ich wspierać w realizacji różnych eksperymentów, może powstać luka w rozwoju gospodarczym naszego regionu. To, co dzieje się na festiwalu, jest podwaliną dla przyszłych innowacji na Podkarpaciu. Chcemy poszukiwać nowych obszarów, w które będą wchodziły startupy i takim na pewno jest Klaster Kosmiczny, który został powołany w naszym województwie w tym samym niemal czasie, co pierwszy Carpathian Startup Fest – powiedział marszałek Ortyl, dziękując wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie partnerom. 
 
– Cieszę się, że jako PGNIG Ventures mogliśmy zaangażować się w to wydarzenie – podkreśla Małgorzata Piasecka, prezes zarządu PGNiG Ventures sp. z o.o., która jako przedstawicielka funduszu inwestycyjnego zasiadała w jury konkursu. – Warto podkreślić, że organizatorom udało się stworzyć kameralną atmosferę, sprzyjającą networkingowi pomiędzy przedstawicielami startupów i funduszy, co jest bezcenne dla budowania relacji biznesowych. Zasiadając w jury konkursu miałam okazję opiniować wiele perspektywicznych projektów i wierzę, że już wkrótce część z nich będzie kreować przyszłość województwa podkarpackiego i przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki. Z perspektywy PGNiG Ventures, biorąc pod uwagę profil funduszu, szczególnie interesujące były firmy prezentujące rozwiązania związane z ochroną środowiska, gospodarką obiegu zamkniętego, w tym recyklingu.

Prezes RARR dodaje, że pozytywne opinie uczestników pierwszego CSF 2021, motywują agencję do tego, by rozpocząć przygotowania do drugiej edycji wydarzenia. – Data została już ustalona. Carpathian Startup Fest 2022 odbędzie się 6 października – zapowiada Mariusz Bednarz.
 
Festiwal odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, a także honorowym patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Patronat nad wydarzeniem objęła również Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Partnerem strategicznym był Województwo Podkarpackie, a partnerem głównym Podkarpackie Centrum Innowacji. Do partnerów dołączył również Podkarpacki Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy