Reklama

Biznes

Inwestycje w oczyszczalni ścieków. MPWiK ze 130 mln

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 20.06.2024
Oczyszczalnia ścieków w Rzeszowie. Fot. MPWiK
Oczyszczalnia ścieków w Rzeszowie. Fot. MPWiK
Share
Udostępnij

Jest umowa na prawie 130 milionów zł dofinansowania inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  z  programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) dla rzeszowskiego MPWiKu.

– Tak wysoki grant jest efektem bardzo dobrze napisanego wniosku – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Wniosek rzeszowskiego MPWiK uzyskał najwyższą punktację w kraju pokonując  Warszawę, Poznań, czy Zamość. Jednocześnie rzeszowski wniosek jest drugim po Warszawie tego typu projektem w Polsce, jeśli chodzi o wartość planowanych inwestycji.

Zwiększenie wydajności rzeszowskiej oczyszczalni ścieków oraz modernizacja głównej magistrali wodociągowej to najważniejsze zadania, które zrealizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. NFOŚiGW dofinansuje właśnie te przedsięwzięcia.

Całkowity koszt rzeszowskiego projektu to 226 mln zł brutto

Całkowity koszt rzeszowskiego projektu to 226 mln zł brutto, a otrzymane dofinansowanie w wysokości 129,5 mln zł stanowi 70 procent wartości netto. Działania mają zwiększyć wydajność miejskiej kanalizacji o 25 procent. Jest to niezbędne, bo liczba mieszkańców miasta stale rośnie.

– Planowane przez nas inwestycje są niezbędne dla zabezpieczenia potrzeb dynamicznie rozwijającego się miasta – mówi Marcin Lewandowski, prezes MPWiK Rzeszów sp. z o.o. – W pierwszej kolejności chcemy rozpocząć inwestycje w oczyszczalni ścieków. Prace potrwają tam do 2027 roku. W latach 2026-2028 planujemy przeprowadzenie bezwykopowej modernizacji głównej magistrali wodociągowej.

MPWiK w ranach projektu planuje także m. in. budowę kanalizacji sanitarnej w obrębie ulic: Tarnowskiej, Miłocińskiej, Warszawskiej oraz łącznika drogowego pomiędzy ul. Warszawską i Lubelską. Instalacja ma odbierać ścieki z terenów położonych w północno-zachodniej części Rzeszowa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy