Reklama

Biznes

Hala przy I LO urosła. Uczniowie wejdą za rok

Alina Bosak
Dodano: 15.07.2023
Hala sportowa przy I LO w Rzeszowie. Fot. Urząd Miasta Rzeszowa
Hala sportowa przy I LO w Rzeszowie. Fot. Urząd Miasta Rzeszowa
Share
Udostępnij

W czerwcu przyszłego roku ma być oddana hala sportowa przy I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie. Zakończono już roboty konstrukcyjne. Budynek ma dach, teraz czas na instalacje. Będzie tu winda i dach z roślinnością. Ratusz zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.

Ta inwestycja opóźniła się znacznie. Nową halę przy I LO w Rzeszowie cztery lata temu uczniom, którzy dziś są już maturzystami i właśnie opuścili mury szkoły.

Plany jednak opóźnił przeciągający się przetarg. Miasto początkowo inwestycji nie doszacowało, zakładało, że przeznaczy na nią 4,6 mln zł, a kiedy w grudniu 2021 r. (po roku od ogłoszenia przetargu) otwarto oferty, ceny dwukrotnie przekraczały tę kwotę. Ostatecznie, w kwietniu ubiegłego roku w ratuszu podpisano umowę z firmą Polbud na wyburzenie starej i budowę nowej hali sportowej za niemal 12 mln zł. Ma być to nowoczesny i odpowiadający obecnym standardom (np. pod względem dostępności dla osób niepełnosprawnych) budynek.

Termin oddania hali to zgodnie z umową koniec czerwca 2024 roku i jak właśnie donoszą służby prezydenta Konrada Fijołka, nie jest on zagrożony, bo prace wykonywane są zgodnie z planem.

W ubiegłym roku wykonawca wyburzył starą halę sportową, która była dobudowana do zabytkowego budynku liceum i rozpoczął prace przy nowym budynku.

Trwają roboty instalacyjne w nowej hali sportowej

Obecnie zakończono już roboty konstrukcyjne. Wykonano więźbę dachową z drewna klejonego. Dach pokryto blachą trapezową. Trwają roboty instalacyjne wewnątrz hali. Przebudowano już także ciepłociąg, wykonano przyłącz kanalizacji sanitarnej, deszczowej.

W najbliższym czasie planowane jest m.in. docieplenia dachu, montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Trwają przygotowania do wykonywania tynków i wylewek. Kolejne roboty będą polegały m.in. na montażu na dachu instalacji fotowoltaicznej o mocy 28,8 kW. W tym roku planowane są również roboty elewacyjne i wykończeniowe.

Obiekt będzie dwupoziomowy. Na parterze zaplanowano przede wszystkim boisko wielofunkcyjne, na którym będzie można grać w koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną i badmintona. Wymiary pola gry zaprojektowanego boiska głównego to 15,25 x 23,80 m. Obok powstanie widownia na około 230 miejsc. Ten sam poziom uzupełnią m.in. pokój nauczycieli wychowania fizycznego, gabinet higienistki oraz sale zajęć indywidualnych.

Poziom niżej będą szatnie, sanitariaty, siłownia, sala treningowa. Dodatkowo nad łącznikiem z budynkiem szkoły zaprojektowano dodatkową klatkę schodową, która pozwoli połączyć halę ze szkołą także na poziomie piętra.

Będzie winda i zielony dach na łączniku

Nowa hala sportowa I LO w Rzeszowie będzie wyposażona w windę. Na części łącznika hali z budynkiem szkoły wykonany zostanie zielony dach pokryty roślinnością.

– Nasze najstarsze liceum wiele lat czekało na nowoczesną halę sportową. Wiadomo było, że jej budowa nie będzie łatwym przedsięwzięciem, choćby ze względu na lokalizację budynku szkoły – w samym sercu rzeszowskiej starówki. Podjęliśmy się tego zadania i już w przyszłym roku uczniowie będą mogli korzystać z nowoczesnej hali – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy