Reklama

Biznes

Exit poll. PiS nadal rządzi w sejmiku województwa

Aneta Gieroń
Dodano: 07.04.2024
Podkarpacki Urząd Marszałkowski. Fot. Tadeusz Poźniak
Podkarpacki Urząd Marszałkowski. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Z badania exit poll Ipsos dla Telewizji Polskiej, TVN i Polsatu wynika, że Prawo i Sprawiedliwość zdobywa najwięcej mandatów do sejmiku województwa podkarpackiego i kolejną kadencję będzie mogło rządzić samodzielnie. Wstępne wyniki wskazują jednak na słabszy wynik niż 5 lat. W sejmiku, gdzie jest 33 radnych, w mijającej kadencji PiS miał 25 mandatów. Po wyborach 7 kwietnia może liczyć na 19 radnych.

W 2024 roku PiS zdobyło w sejmikach wojewódzkich poparcie aż 33,7 proc. wyborców w skali całego kraju. Na drugim miejscu w wyborach do sejmików województw uplasowała się Koalicja Obywatelska, która według badania exit poll uzyskała poparcie na poziomie 31,9 proc. Ostatnie miejsce na wyborczym podium zajęła Trzecia Droga. Na to ugrupowanie w wyborach samorządowych w 2024 roku głos oddało 13,5 proc. wyborców.

Kto będzie rządził w sejmiku województwa podkarpackiego

Według sondażu exit poll na Podkarpaciu w 2024 roku PiS zdobył 19 mandatów, Koalicja Obywatelska 5 mandatów i PSL 9 mandatów. Jeśli te wyniki się potwierdzą, będzie to wielki sukces PSL. W 2018 roku w sejmiku PiS miał 25 radnych, Koalicja Obywatelska pięć mandatów, a PSL trzy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy